Wycieczka Studencka na budowę Metra i Nowej Rotundy w Warszawie

W dniu 08.06.2018 r. studenci z Koła Naukowego Konstrukcji Stalowych „KoKS” wraz z opiekunami dr inż. Dariuszem Kowalskim, mgr inż. Patrykiem Deniziakiem oraz dr inż. Aleksandrem Perlińskim udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki były dwie budowy. Pierwszą była budowa stacji Targówek i Trocka na północno-zachodnim przedłużeniu drugiej linii metra M2. Wykonawcą jest włoska firma Astaldi, znana z budowy metra m.in. w Rzymie, Mediolanie, Kopenhadze i Caracas. Przewodnikiem po budowie był Pan Paweł, inżynier ds. jakości. W trakcie ponad dwugodzinnej wizyty uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć prace prowadzone zarówno pod ziemią jak i na powierzchni m.in. budowę podtorza, rozjazdów, montaż instalacji i wyposażenia technicznego oraz prace izolacyjne. Zwiedzili również pomieszczenia wentylatorni. Otwarcie przedłużenia linii M2 nastąpi w przyszłym roku.

Drugim miejscem wizyty była budową Nowej Rotundy zlokalizowanej w ścisłym centrum Warszawy przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Nowa Rotunda, która będzie oddziałem banku, powstaje w miejscu Starej Rotundy o podobnej formie architektonicznej i wymiarach, zbudowanej w latach 1960-66. Nowy obiekt jest konstrukcją stalowo-żelbetową o nietypowych rozwiązaniach wielopołaciowego dachu i przeszklonych ścian. Dodatkową trudnością w realizacji tej skomplikowanej inwestycji jest ograniczona przestrzeń śródmiejska. Wykonawcą Nowej Rotundy jest trójmiejska firma NDI. Przewodnikiem po budowie był dr inż. Dariusz Kowalski, który pokazał i omówił wiele ciekawych szczegółów i rozwiązań, w szczególności konstrukcji stalowej, które wkrótce znikną pod elementami obudowy architektonicznej.

Wycieczka umożliwiła jej uczestnikom zapoznanie się z obiektami nowoczesnej miejskiej infrastruktury transportowej oraz prestiżowym budynkiem użyteczności publicznej.

Tekst i zdjęcia: A. Perliński, D. Kowalski

Galeria zdjęć