Wycieczka studentów WILIŚ na obiekty hydrotechniczne PGW WP RZGW

Wraz z ostatnim dniem maja br. grupa studentów studiów II stopnia Inżynierii Środowiska, spec. Infrastruktura Wodna, pod opieką prof. nadzw. PG dr. hab. inż. Ewy Wojciechowskiej miała przyjemność gościć na terenach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

31.05.2019 r. na miejsce zbiórki spod Politechniki Gdańskiej wyruszyli studenci, ale także zachęceni walorami wycieczki Profesorowie oraz Doktoranci.

Pierwszym punktem wycieczki była stacja pomp w Osłonce – kluczowym elemencie systemu wodno – melioracyjnego na polderze Marzęcino, gdzie pracownicy obiektu przedstawili rys historyczny Żuław. Zwiedziliśmy cały obiekt i specjalnie dla nas uruchomiono zespół pomp, który jest drugim co do wielkości zespołem pracującym na terenie Żuław, mogącym w ciągu 1 sekundy przepompować 21 tyś. litrów wody.

Następnie udaliśmy się do stacji pomp w Chłodniewie, będącej elementem systemu Linawy, a za razem największym, pod względem wydajności, obiektem pompowym na terenie Żuław.

Na miejscu poznaliśmy osoby, które z pasją i zaangażowaniem doglądają codziennie pracy obiektu.

Teren Żuław nie jest łatwym miejscem do życia. Kiedy w roku 1945 w wyniku uszkodzenia pompowni w Chłodniewie i Osłonce doszło do jego zalania, proces jego całkowitego osuszenia trwał aż 10 lat. To pokazuje jak ważne jest utrzymanie prawidłowej pracy i dozoru nad całym systemem wodno – melioracyjnym w tym rejonie, a nam, jako przyszłym hydrologom – ogrom pracy i możliwości, w tym wymagającym, ale pięknym i wartym utrzymania miejscu.

Ostatnim przystankiem wycieczki była Śluza Przegalina, gdzie główną atrakcją było zwiedzanie pokładu lodołamacza - Tygrysa. Załoga statku opowiadała o trudach pracy, ale też i zabawnych historiach związanych z tym zawodem. Grupa miała możliwość zasiąść za sterami i poczuć się jak kapitan czy koordynator akcji łamania lodu, a także zwiedzić wszystkie zakamarki Tygrysa, na którym załoga podczas akcji spędza nieprzerwanie całe tygodnie i który jest dla nich czasem drugim domem.

Wycieczka, dodatkowo obejmowała oglądanie śluzy wodnej - Przegalina Śluza Południowa, gdzie kapitan lodołamacza opowiadał o możliwościach przepustowych śluzy oraz jej historii

Galeria zdjęć