Wyjście na budowę kompleksu biurowo-usługowego „OFFICYNA – I” w Gdańsku

W dniu 18 maja 2018 r. odbyło się zorganizowane przez Koło Naukowe Konstrukcji Betonowych „Żelbet” PG, wyjście na budowę kompleksu biurowo-usługowego „OFFICYNA – I” w Gdańsku - Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej 50 w miejscu wyburzonego budynku, w którym mieściła się do roku 2011 siedziba firmy CHEMIA. Inwestycja realizowana jest przez gdańską firmę deweloperską TORUS, znaną przede wszystkim z realizacji kompleksu biurowego ALCHEMIA. 
Realizowany budynek będzie posiadał jedną kondygnację podziemną oraz pięć nadziemnych. Na parterze zaprojektowano lokale usługowe zaś na wyższych kondygnacjach powierzchnie biurowe o pow. blisko 4 tys. m2.

Konstrukcję obiektu zaprojektowano w całości jako żelbetową w technologii monolitycznej ze stropami w postaci płyt pełnych opartych na słupach oraz ścianach centralnie umieszczonego trzonu. Posadowienie obiektu w wyniku pogorszonych warunków gruntowych zostało przeprojektowane na pośrednie w postaci pełnej płyty fundamentowej o zmiennej grubości, opartej na kolumnach betonowych oraz mikropalach. Osobnym zagadnieniem było odpowiednie zabezpieczenie głębokiego wykopu z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo przylegających budynków oraz arterii komunikacyjnej z intensywnym ruchem kołowym, tramwajowym oraz pieszym.

W wycieczce brało udział łącznie 12 osób, w tym dr inż. Paweł Piotrkowski, który jest projektantem konstrukcji płyty fundamentowej, mgr inż. Maciej Solarczyk (opiekunowie Koła Naukowego "Żelbet"), mgr inż. Anna Kopańska oraz studenci. Funkcję gospodarza, który oprowadzał nas po obiekcie, pełnił dr hab. inż. Andrzej Ambroziak, prof. nadzw. PG, który jednocześnie jest inspektorem nadzoru inwestorskiego. Poza tym wiele ciekawych informacji uzyskaliśmy od kierownika budowy Pana Łukasza Jędrusiaka z firmy Torus oraz kierownika robót – Pana Marcina Chełstowskiego z firmy Bauhaus odpowiedzialnej za wykonanie stanu surowego. Podczas pobytu na budowie udało nam się również poznać Pana Piotra Nisiewicza – kierownika projektu tejże inwestycji. Wszystkim wymienionym osobom składamy podziękowania za poświęcony nam czas oraz możliwość wejścia na budowę.

Wycieczkę zaczęliśmy od zapoznania się z projektem w biurze budowy. Dowiedzieliśmy się o zmianach, które nastąpiły w trakcie przystąpienia do robót budowlanych, a dokładniej o zmianie sposobu posadowienia obiektu. Następnie przeszliśmy na plac budowy, gdzie przyglądaliśmy się przygotowanemu już zbrojeniu i deskowaniu. Stojąc na poziomie płyty fundamentowej przy pionowych ścianach wykopu mogliśmy przyjrzeć się pracom przy układaniu zbrojenia płyty fundamentowej. Ze względu na umiejscowienie obiektu tuż przy głównej drodze i blisko istniejących budynków nastąpiła konieczność wprowadzenia dwóch sposobów zabezpieczenia wykopu (obudowa berlińska i metoda jet grounting), których zastosowanie zostało nam dokładnie wytłumaczone. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z możliwości przyjrzenia się budowie i wnikliwego wprowadzenia w szczegóły inwestycji.

Paulina Janikowska
Agata Nikadon

Metryka inwestycji OFFICYNA-I:
Lokalizacja: Gdańsk – Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 50
Inwestor: TORUS SP. Z O. O. SP. K.
Projekt konstrukcji: Pracownia SIGMA-PROJEKT S. C. z Gdańska, Pracownia GEOSET S. C. z Gdańska, Pracownia KAPPA - PROJEKT SP. Z O. O. z Warszawy
Projekt architektury: Pracownia APA WOJCIECHOWSKI SP. Z O. O. z Warszawy
Wykonawca stanu surowego: BAUHAUS SP. Z O. O.
Link inwestycji: http://torus.pl/oferta_officyna_post_75

Galeria zdjęć