Kodik na 3. Ogólnopolskiej Konferencji KBR

W dniach 25-26 października br. uczestniczyliśmy w trzeciej Ogólnopolskiej Konferencji na temat Kompleksowych Badań Ruchu, która miała miejsce w Gdyni.
      Pierwszego dnia dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób Główny Urząd Statystyczny zbiera dane na temat mobilności oraz w jaki sposób je przetwarza. Bardzo ważnym tematem było także przedstawienie najczęściej występujących błędów w OPZ tworzonych przez zamawiających badania, które mają istotny i niestety często niekorzystny wpływ na proces ich przeprowadzania. Dużym zainteresowaniem członków koła cieszyła się prezentacja przedstawiciela aplikacji Yanosik, który przedstawił w jak zbierane są dane z sygnału GPS poprzez aplikacje oraz sposób agregacji tych informacji. Często przewijał się także postulat ujednolicenia w Polsce zasad przeprowadzania KBR, o czym wspominał także w swoim wystąpieniu nasz opiekun, dr Krystian Birr.
      Drugiego dnia dowiedzieliśmy się, jak każdy z nas przyczynia się do zbierania danych wykorzystywanych do analizy mobilności – wystarczy mieć w kieszeni smartfona. Wyniki badań w oparciu o te dane wyglądały naprawdę ciekawie! W dalszej części konferencji usłyszeliśmy nieco na temat zasad przeprowadzania KBR w państwach europejskich, a także wysłuchaliśmy wyników badań mobilności w średnich miastach na przykładzie Wadowic oraz Tarnowa.
      Chcielibyśmy także serdecznie podziękować naszemu opiekunowi, Panu Krystianowi za możliwość uczestnictwa członków KN KODiK w konferencji!