Aktualności Aktualności

Bursztyn Północy, czyli stadion Energa Gdańsk

W ostatni poniedziałek 3 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę na Stadion Energa Gdańsk, po którym oprowadzał nas nasz opiekun dr inż. Dariusz Kowalski, który pełnił funkcję inspektora nadzoru podczas budowy tego obiektu. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejścia promenady i omówienia konstrukcji zewnętrznej – składającej się z 82 dźwigarów stalowych pokrytych 17 tysiącami elementów poliwęglanowych (ze względu na kształt stadionu są tylko dwa miejsca na całej powierzchni pokrycia, w których każda z płyt osłonowych może zostać umieszczona!). Stal sprowadzana była m. in. z Ukrainy, Białorusi, Anglii, Finlandii czy Indii, dodatkowo niektóre elementy na potrzeby prac z nimi związanych wymagały transportu do innych krajów, a na każdy dźwigar powstała indywidualna dokumentacja warsztatowa. Po przejściu promenady udaliśmy się do wnętrza stadionu, który może pomieścić prawie 44 tysiące kibiców piłkarskich (oba poziomy trybun mieszczą po ponad 20 tysięcy osób, rozdzielone także zostały sektory dla kibiców gospodarzy i gości, aby uniknąć niepotrzebnych kontaktów i konfliktów). Po drodze na płytę boiska przeszliśmy przez strefy zamknięte dla osób z zewnątrz – szatnie zawodników, salki treningowe czy strefę medialną. Zobaczyliśmy także Skybox – pomieszczenie będące miejscem dowodzenia obiektem, które stanowi system monitorowania obiektu odbierając sygnał z kilkunastu stacji meteorologicznych na dachu, dalmierzy do pomiaru odkształceń oraz tensometrów przyklejonych do wybranych dźwigarów.
Warto także dodać, że zastosowano ekologiczne rozwiązanie oszczędności wody - woda opadowa z terenu stadionu zbierana jest w zbiorniku wody szarej, a następnie jest wykorzystywana do toalet i podlewania murawy.

I na koniec ciekawostka:
Najbliższy przystanek komunikacji miejskiej znajduje się w odległości 1-2km od stadionu. Uwzględniono w tym przypadku aspekt psychologiczny - aby ochłonąć z emocji kibic potrzebuje od 1 do 2km. Jest wówczas mniej agresywny i skory do wszczynania zamieszek oraz niszczenia mienia.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować dr Kowalskiemu, który zdecydował się poświęcić nam czas na zorganizowanie tego zwiedzania oraz był naszym przewodnikiem podczas oglądania stadionu.


                                          

Koło Naukowe Konstrukcji Stalowych działa przy Katedrze Konstrukcji Metalowych i Zarządzania w Budownictwie na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Głównym celem działalności KoKS jest poszerzanie wiedzy na temat projektowania i wytwarzania konstrukcji stalowych.