Projekt Plan-B i międzynarodowe spotkanie na WILiŚ | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-04-18

Projekt Plan-B i międzynarodowe spotkanie na WILiŚ

PLAN B
Na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska odbyło się spotkanie w ramach projektu PLAN-B. Głównym tematem rozmów był wpływ zanieczyszczenia światłem na ekosystemy i bioróżnorodność w Gdańsku.

Do tej pory czteroletnie, multidyscyplinarne badania były koordynowane przez Uniwersytet w Gandawie. Teraz na Politechnice Gdańskiej projekt będzie realizowany przez Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Kierownikami projektu na PG są:dr inż. Paweł Tysiąc (WILiŚ) oraz dr inż. arch. Karolina M. Zielińska-Dąbkowska (WA), która została zaproszona do współpracy przez członków konsorcjum i wspólnie z nimi napisała zwycięski wniosek.

Jak podkreśla dr inż. arch. K.M. Zielińska-Dąbkowska, realizacja multidyscyplinarnego projektu PLAN-B ma zapewnić lepsze zrozumienie oraz wsparcie redukcji wpływu zanieczyszczenia światłem sztucznym i hałasem na lądową różnorodność biologiczną i usługi ekosystemowe. Ponadto ma pomóc w stworzeniu warunków sprzyjających wspieraniu i udoskonalaniu działań zaplanowanych w unijnej strategii ochrony bioróżnorodności oraz w zapewnieniu nowej ścieżki prowadzącej do osiągnięcia międzynarodowych celów w tym obszarze.

W ramach realizacji projektu przewidziano współpracę z partnerami z Europy i świata (m.in. z Brazylii), kluczowymi sieciami (np. Biodiversa+) oraz z  zespołem realizującym siostrzany projekt Horyzont Europa Aquaplan, dotyczący różnorodności biologicznej i ekosystemów wodnych. Z Polski oprócz Politechniki Gdańskiej w projekcie uczestniczy Miasto Gdańsk.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska miał przyjemność gościć miedzy innymi:

Dan E. Nilsson (Lund University)

Reinhard Kleinke (German Centre for Integrative Biodiversity Research (iDiv))

Mike Wood (University of Salford)

David H Fletcher (United Kingdom Centre for Ecology & Hydrology

Timothy Van Renterghem (Ghent University)