WILIŚ udostępnił klaster obliczeniowy zespołom startupowym GTS2 | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-11-29

WILIŚ udostępnił klaster obliczeniowy zespołom startupowym GTS2

Węzeł klastra obliczeniowego w korytarzu
Dostępny na Wydziale klaster wyposażony jest w 16 rdzeniowe procesory Intel Xeon Gold 6346, 1 TB RAM na węzeł oraz w karty graficzne NVIDIA Tesla A100 80GB i ma na celu m.in. wsparcie obliczeń wykonywanych przy użyciu sztucznej inteligencji. Karta NVIDIA A100 została zaprojektowana, by wspierać funkcjonowanie najbardziej wydajnych centrów danych na świecie, przyspieszać procesy wykorzystujące zaawansowaną analitykę oraz możliwości, jakie niesie za sobą AI.

Klastry wyposażone w nowoczesne karty graficzne NVIDIA Tesla A100 pozwalają na wydajne trenowanie modeli sztucznej inteligencji w wyraźnie krótszym czasie niż na standardowych serwerach obliczeniowych opartych na CPU.  Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska w ramach długofalowej współpracy udostępnił jeden z węzłów klastra na wyłączne potrzeby zespołów startupowych – uczestników programów GTS2 Gdańsk Tech Startup School (GTS2) pełni rolę centrum przedsiębiorczości na Politechnice Gdańskiej. Skupia się na inicjowaniu i wspieraniu rozwoju projektów startupowych opartych na wynikach badań prowadzonych m.in. na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. W ramach programu Uczelni Badawczej o nazwie Molybdenum Startup School GTS2 realizuje dwa  programy: Startup School One – "Sprawdź swój pomysł", czyli program preakceleracyjny, który obecnie znajduje się w trakcie 4. Edycji, oraz Startup School Two – "Rozwiń skrzydła,który stanowi drugi etap cyklu szkoleniowego i ma charakter grantowy. Jako pierwszy możliwości klastra wykorzystuje zespół 41hubs, absolwent drugiej edycji programu Startup School One. Zespół rozwija aplikację, która ma na celu generowanie eksperckich raportów branżowych na zadany temat oraz udzielanie odpowiedzi na pytania z dokumentów PDF. Kluczowym elementem aplikacji jest model przetwarzania języka naturalnego (NLP) używany do generowania i redagowania tekstu. Dostęp do klastra obliczeniowego WILiŚ umożliwi zespołowi uruchamianie i trenowanie modeli językowych.

Gdańsk Tech Startup School