Dr inż. Beata Zima w gronie laureatów programu stypendialnego START | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-06-22

Dr inż. Beata Zima w gronie laureatów programu stypendialnego START

START
Dr inż. Beata Zima z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, dr inż. Paulina Parcheta-Szwindowska z Wydziału Chemicznego oraz doktorantka mgr inż. Karolina Górnicka z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej znalazły się w prestiżowym gronie laureatów programu stypendialnego START Fundacji na Rzecz Rozwoju Nauki Polskiej.

Dr inż. Beata Zima jest adiunktem w Katedrze Mechaniki Budowli (WILiŚ). Do jej największych dotychczasowych osiągnięć należy opracowanie szeregu algorytmów do wykrywania, lokalizowania oraz szacowania rozmiaru uszkodzenia w elementach konstrukcji inżynierskich. Rozwiązanie to umożliwia skuteczne wykrycie uszkodzeń podpowierzchniowych bez ingerencji w strukturę konstrukcji i konieczności przeprowadzenia pomiarów referencyjnych, a więc w krótszym czasie i niższym kosztem niż za pomocą dostępnych obecnie metod. Co więcej, może być wykorzystywane nie tylko w budownictwie, ale np. do diagnostyki elementów maszyn, statków, połączeń klejowych, spoin i w biomechanice. Za cykl dziesięciu publikacji pt. „Analiza i wykorzystanie zjawiska propagacji fal w celu identyfikacji uszkodzeń mechanicznych” została nagrodzona nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych pracowników nauki za rok 2020. W 2021 r. otrzymała również nagrodę Gdańskiego Oddziału PAN za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w 2020 r. w zakresie nauk technicznych. Obecnie kontynuuje prace nad usprawnieniem i opracowaniem nowych procesów diagnostycznych w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

O programie START

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to najstarszy w kraju program stypendialny dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Program ma na celu wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Stypendyści wybierani są w drodze wieloetapowego konkursu, w którym pod ocenę brana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Spośród 1034 tegorocznych kandydatów stypendia otrzyma 100 osób. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł, które mogą przeznaczyć na dowolny cel.

Lista laureatów konkursu START 2021: