Naukowcy z grupy Illume w Komitecie Technicznym Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej (CIE) | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-07-09

Illume
Dr inż. Katarzyna Bobkowska, dr inż. Paweł Burdziakowski, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury,    działający w grupie badawczej Illume w ramach Centrum EkoTech, otrzymali powołania na członków Komitetu Technicznego Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej -  TC 2-95: Measurement of Obtrusive Light and Sky Glow.

CIE (z ang. International Commission on Illumination) jest pozarządową organizacją działającą na rzecz współpracy i wymiany informacji w kwestiach związanych z barwą, percepcją, fotobiologią i technologią światła naturalnego i sztucznego.

Głównym celem nowego komitetu technicznego jest dostarczanie wytycznych i dobrych praktyk dotyczących metod pomiaru niepożądanego sztucznego światła i łuny świetlnej oraz odpowiedniej specyfikacji przyrządów pomiarowych niezbędnych do walidacji kryteriów oceny jego wpływu na środowisko, w tym oszacowania błędu pomiaru.