Studenci badają hałas | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-07-13

Studenci badają hałas

Pomiary hałasu na torach kolejowych
Hałas na sieci Szybkiej Kolei Miejskiej pod lupą Koła Naukowego Inżynierii Drogowej i Kolejowej “KoDiK”.

W dniach 29.06 oraz 30.06 odbyły się pomiary hałasu ekspozycyjnego emitowanego przez pojazdy kolejowe poruszające się po infrastrukturze zarządzanej przez PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. a także pomiary tła akustycznego i sygnałów akustycznych pochodzących z infrastruktury administrowanej przez PKP PLK S.A. Badania odbyły się w porozumieniu i na prośbę PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o.

Pomiary zostały wykonane w ramach projektu poprawy klimatu akustycznego na sieci SKM, który obejmuje rozpoznanie problemu, weryfikację natężenia analizowanego zjawiska, przeanalizowanie dostępnych rozwiązań technicznych w zakresie redukcji emisji fal akustycznych, jak również zaproponowanie skutecznej metody rozwiązania problemu oraz weryfikację efektów wdrożonych pilotażowych rozwiązań przez SKM.

Wsparcia merytorycznego udzielili pracownicy Katedry Transportu Szynowego i Mostów PG: dr inż. Roksana Licow, specjalistka w dziedzinie hałasu oraz drgań, a także dr inż. Sławomir Grulkowski, który jest również opiekunem projektu.

Projekt realizowany jest przez Zespół z Koła Naukowego Inżynierii Drogowej i Kolejowej “KoDiK” działającego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.