Wspomnienie o profesorze Ziemowicie Suligowskim | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-07-07

Wspomnienie o profesorze Ziemowicie Suligowskim

Profesor
Profesor Ziemowit Suligowski, Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej, urodził się 23 sierpnia 1947 r. w Łodzi. Studia wyższe ukończył w Instytucie Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej w 1971 r., z dyplomem magistra inżyniera urządzeń sanitarnych. W tym samym roku rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Zakładzie Inżynierii Komunalnej. Stopień doktora nauk uzyskał w 1977 roku w Instytucie Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej, a doktora habilitowanego w 1993 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

W roku 2007 został profesorem nauk technicznych. W latach 2009-2013 pełnił funkcję Kierownika Katedry Inżynierii Sanitarnej Politechniki Gdańskiej. Był wybitnym specjalistą w dziedzinie systemów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W pracy badawczej zajmował się głównie prognozowaniem zmian zachodzących w systemach zapatrzenia w wodę i odprowadzaniem ścieków, analizą zjawisk dynamicznych i budową prognoz ilościowych na podstawie szeregów czasowych, funkcjonowaniem gospodarki komunalnej, alternatywnymi rozwiązaniami kanalizacji. Opublikował ponad 400 artykułów naukowych, technicznych oraz komunikatów. Był autorem kilku skryptów, podręczników i monografii. Był promotorem czterech doktorów oraz recenzentem pięciu rozpraw habilitacyjnych i siedmiu prac doktorskich. Jako nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska  wypromował ponad 250 prac inżynierskich i magisterskich. Prof. Ziemowit Suligowski był otwartym i życzliwym człowiekiem, bardzo lubianym dydaktykiem, odznaczonym Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Poza pracą naukową i dydaktyczną Profesor był również czynnym inżynierem i ekspertem. Posiadał uprawnienia zawodowe w zakresie projektowania i kierowania robotami budowlanymi. Był członkiem Pomorskiej Izby Inżynierów Budownictwa, rzeczoznawcą Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.

Lubił ludzi. Z wzajemnością.
Będzie nam bardzo Profesora brakować.