BHMW i PG uzyskały dostęp do danych grawimetrycznych Morza Bałtyckiego | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-09-01

BHMW i PG uzyskały dostęp do danych grawimetrycznych Morza Bałtyckiego

BHMW i PG uzyskały dostęp do danych grawimetrycznych Morza Bałtyckiego, Fot. Pixabay"
BHMW i PG uzyskały dostęp do danych grawimetrycznych Morza Bałtyckiego Fot. Pixabay
W wyniku podpisanych i przesłanych w marcu br. licencji użytkownika Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej uzyskały dostęp do zbiorów baz danych grawimetrycznych Morza Bałtyckiego prowadzonych w ramach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Projektu FAMOS.

Warunki licencyjne przewidują transfer do bazy danych Projektu FAMOS posiadanych własnych pomiarów grawimetrycznych. W zamian BHMW i PG otrzymują dostęp do zgromadzonych w bazie zasobów oraz tworzonego w ramach projektu modelu geoidy obejmującej obszar Morza Bałtyckiego.

Działania te przyspieszą implementację na mapach morskich nowego, bałtyckiego układu wysokościowego Baltic Sea Chart Datum 2000, który jest tożsamy z nowo wprowadzanym w Polsce krajowym układem wysokościowym PL-EVRF2007-NH. Układy wysokościowe bazujące na pomiarach grawimetrycznych stworzą nową jakość w realizacji pomiarów batymetrycznych, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi oraz umożliwi statkom dokładne określanie zapasu bezpiecznej wody pod stępką.

Źródło: geoforum.pl