Projekt z WILiŚ zakwalifikowany do finansowania | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-17

Projekt z WILiŚ zakwalifikowany do finansowania

Miniatura
W dniu 16 września br. ogłoszono listę rankingową działań zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 5 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Miło nam poinformować, iż pozytywnie zaopiniowano wniosek: Badania wpływu położenia płytki mocującej na usztywnienie pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego złożony przez dr inż. Karola Daszkiewicza z Katedry Wytrzymałości Materiałów.

Tematem pojedynczego działania naukowego są badania doświadczalne i numeryczne usztywnienia pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego za pomocą tytanowej płytki umieszczonej po stronie grzbietowej lub po stronie przyśrodkowej. Badania pilotażowe zostaną wykonane na próbkach kości wydrukowanych na drukarce 3D w celu zbadania w jaki sposób zmiana standardowego położenia płytki mocującej wpływa na sztywność i nośność zespolenia kości w stawie palucha. Wyniki badań zostaną wykorzystane do walidacji modeli numerycznych, w których możliwa jest szczegółowa analiza stanu naprężenia i odkształcenia w stawie. W ramach dalszych badań możliwe będzie modelowanie zrostu kości oraz opracowanie nowych dedykowanych płytek do artrodezy stawu palucha po stronie przyśrodkowej.
 

375 wyświetleń