Pamiętajmy o tych, którzy odeszli | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-10-29

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli

odeszli
W Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny tradycyjnie wspominamy tych, którzy odeszli. W 2021 roku pożegnaliśmy osoby, które ważną część swojego życia poświęciły Wydziałowi Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Na zawsze pozostaną w pamięci społeczności akademickiej naszego Wydziału…

Prof. dr. hab. inż. Wiesław Subotowicz  (1935 – 2021)

W dniu 1 października 2021 roku zmarł prof. dr. hab. inż. Wiesław Subotowicz, specjalista w zakresie hydrogeologii i geologii inżynierskiej. Swoje zainteresowania naukowe związał przede wszystkim z badaniami nad ochroną brzegów morskich. Opracował prognozę rozwoju brzegów klifowych oraz litodynamiczny model brzegu klifowego w Polsce, który jest podstawą do budowy racjonalnych systemów ochrony brzegów morskich. Kierował Katedrą Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej Politechniki Gdańskiej. Był członkiem Komitetu redakcyjnego „Petribalticum”, periodyku Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i redaktorem działu „Budownictwo Wodne” – Zeszytów Naukowych PG. Za działalność naukową i dydaktyczną został odznaczony Złotem Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Edukacji Narodowej, a w 2014 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.

Profesora Subotowicza zapamiętamy jako pełnego pasji naukowca, dobrego kolegę, pogodnego i optymistycznego człowieka.

Prof. dr. hab. inż. Ziemowit Suligowski (1947 – 2021)

W dniu 6 lipca 2021 r. zmarł prof. dr. hab. inż. Ziemowit Suligowski, specjalista w dziedzinie systemów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W latach 2009-2013 pełnił funkcję Kierownika Katedry Inżynierii Sanitarnej Politechniki Gdańskiej. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. Poza pracą naukową i dydaktyczną był również czynnym inżynierem i ekspertem, członkiem Pomorskiej Izby Inżynierów Budownictwa, rzeczoznawcą Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.

W naszej pamięci Profesor Suligowski pozostanie jako otwarty i życzliwy człowiek, bardzo lubiany dydaktyk, wychowawca wielu pokoleń inżynierów.

Dr inż Wojciech Szudek (1949 - 2020)

W dniu 31.12.2020 r. zmarł emerytowany pracownik naukowy i dydaktyczny Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, znakomity dydaktyk i ceniony specjalista w dziedzinie budownictwa wodnego śródlądowego, wychowawca wielu pokoleń inżynierów w specjalności budownictwo wodne, wspaniały kolega i niezastąpiony przyjaciel.

Krzysztof Genc (1960 – 2021)

W dniu 24 lipca 2021 zmarł Krzysztof Genc, wieloletni pracownik Katedry Hydrotechniki Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Pan Krzysztof Genc był niezwykle cenionym pracownikiem technicznym, wydziałową „złota rączką”, życzliwym i lubianym kolegą.