Koło Naukowe KoDiK na nocnym szlifowaniu szyn | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-11-16

Koło Naukowe KoDiK na nocnym szlifowaniu szyn

Studenci KODIK na tle maszyny do szlifowania szyn

W nocy z 5 na 6 listopada br. reprezentacja Koła Naukowego Inżynierii Drogowej i Kolejowej KoDiK została zaproszona do wzięcia udziału w reprofilowaniu szyn linii SKM Trójmiasto na odcinku Gdańsk Oliwa – Gdynia Orłowo. Szlifowanie przeprowadzała szwajcarska firma Speno International, która jest pionierem w tej dziedzinie na rynku europejskim. Działanie to poprzez przywrócenie pierwotnego kształtu główki szyny ma na celu usunięcie wad powierzchniowych wpływających negatywnie na stan infrastruktury kolejowej. Jednym z pozytywnych skutków jest obniżenie hałasu generowanego przez pociągi SKM w okolicy m.in. stacji Sopot.

Warto wspomnieć, że KN KoDiK realizuje projekt badawczy którego przedmiotem jest analiza hałasu emitowanego przez pociągi na sieci SKM. Grupa studentów odpowiedzialna za to zadanie dokonała pomiarów przed reprofilacją oraz ponowi je m.in. po jej zakończeniu. Potężna maszyna kolejowa mierząca ok. 85 metrów oprócz frezowania zajmowała się również wykrywaniem mikropęknięć, aby zniwelować ryzyko powiększania się wady i doprowadzenia do jej pęknięcia. Wizyta pociągu szlifierskiego SPENO przyciągała nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się koleją czy miłośników kolejnictwa, ale również przypadkowych pasażerów, którzy mogli podziwiać widowiskowe iskrzenie kamieni o powierzchnię główki szyny.