Statek badawczy Brabander zawitał do portu w Gdyni | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-10

Statek badawczy Brabander zawitał do portu w Gdyni

zdj brabander
Brabander, czyli litewski żaglowiec szkolny z Uniwersytetu w Kłajpedzie, cumuje od wtorku rano 9 listopada br. do piątku do ok. południa 12 listopada br. w Marina Yacht Park w Gdyni. Pierwotnie Brabander miał opuścić port w Gdyni 11 listopada br., ale postój przedłuży się z powodu złej pogody na Bałtyku ograniczającej możliwość wykonywania morskich pomiarów grawimetrycznych.

Brabander ma status żaglowca (ożaglowanie typu szkuner), pływa pod banderą Litwy. Kapitanem statku jest Ricardas Ramanauskas. Żaglowiec jest własnością Uniwersytetu Kłajpedzkiego (Klaipėda University), a Port morski w Kłajpedzie jest jego macierzystym. Więcej o samym statku można dowiedzieć się tutaj: https://lt.wikipedia.org/wiki/Brabander (w języku litewskim) oraz tutaj: https://www.statkihistoryczne.pl/sv-brabander-litwa/ (w języku polskim).

Na statku wykonywane są międzynarodowe badania przez Politechnikę Gdańską i Wileński Uniwersytet Techniczny im. Giedymina (VilniusTech). Ze strony Politechniki Gdańskiej badaniami kieruje dr hab. inż. Jerzy Pyrchla, prof. PG, z zespołem z Katedry Geodezji naszego Wydziału. Ze strony VilniusTech za badania odpowiada doc. dr Romuald Obuchowski i prof. dr Eimuntas Kazimieras Paršeliūnas z zespołem z Katedry Geodezji i Katastru Wydziału Inżynierii Środowiska. W planach pomiarów grawimetrycznych są badania na Bałtyku w obszarze Polski i Litwy, przy czym większa część pomiarów grawimetrycznych, to 24-godzinna dynamiczna sesja pomiarowa na wodach litewskich, która odbędzie po 12 listopada br., niemniej pomiary te uzależnione są od pogody i stanu morza.

W pomiarach wykorzystywany będzie Morski System Grawimetryczny 6 generacji (MGS-6) z Katedry Geodezji WILiŚ PG.

Informacje o pozycji Brabandera można uzyskać na stronach: https://www.vesselfinder.com/pl/vessels/BRABANDER-IMO-0-MMSI-277358000 oraz https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:353451/mmsi:277358000/imo:0/vessel:BRABANDER. Statek widać na zapisie z kamery TASK: https://task.gda.pl/multimedia/kamera-gdynia-skwer-kosciuszki.

10 listopada załogę żaglowca odwiedziła reprezentacja z naszego Wydziału, z panią Dziekan, dr hab. inż. Joanną Żukowską, prof. PG, na czele. Liczymy na owocną współpracę z zaangażowanymi uczelniami z Litwy oraz życzymy spokojnych wód. 

Na ostatniej fotografii można zobaczyć galę flagową z okazji Święta Niepodległości (fot. Romuald Obuchowski).

545 wyświetleń