Zajęcia terenowe na placu budowy Nabrzeża Oliwskiego w Porcie Gdańsk | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-11-18

Zajęcia terenowe na placu budowy Nabrzeża Oliwskiego w Porcie Gdańsk

Studenci na placu budowy
Dnia 15.11.2021 studenci specjalności Technologia i Zarządzanie w Budownictwie 2 semestru studiów magisterskich oraz specjalności Technologia i organizacja budownictwa 7 semestru studiów inżynierskich kierunku budownictwo, pod opieką dr inż. Beaty Grzyl prof. uczelni oraz dr inż. Adama Kristowskiego, prof. uczelni, uczestniczyli w zajęciach terenowych na Nabrzeżu Oliwskim w Porcie Gdańsk.

Od stycznia 2019 r. na zlecenie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. firma Strabag Sp. z o.o. realizuje działania obejmujące kompleksową rozbudowę i przebudowę nabrzeża portowego o długości ponad 1 km, podzielonego na cztery odcinki. Przy realizacji robót hydrotechnicznych wykorzystany został specjalistyczny sprzęt pływający (m.in. żurawie i palownice na pontonach, holowniki i pontony transportowe). Największym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym było realizowanie robót budowlanych na odcinkach czynnego nabrzeża, na których prowadzone były przeładunki statków. Istotnym elementem skoordynowania tych działań było opracowanie właściwego harmonogramu robót, uwzględniającego potrzeby użytkowników nabrzeża.
Celem realizowanych prac związanych z modernizacją i przebudową nabrzeża jest podniesienie jego funkcjonalności i przepustowości oraz bezpieczeństwa manewrujących i cumujących jednostek, a w efekcie zwiększenie możliwości obsługi większej liczby i typów statków.

Dziękujemy bardzo Panu mgr inż. Marcinowi Wróblewskiemu - Dyrektorowi Technicznemu  Budownictwa Hydrotechnicznego STRABAG Sp. z.o.o. oraz firmie Strabag Sp. z o.o. za możliwość obejrzenia tej wyjątkowej inwestycji, prowadzonej w niezwykle trudnych warunkach pod względem organizacji, logistyki i stosowanych technologii.