KoDiK na wycieczce terenowej podczas modernizacji linii kolejowej nr 207. | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-12-06

KoDiK na wycieczce terenowej podczas modernizacji linii kolejowej nr 207.

Studenci obserwują żuraw kolejowy

25 listopada br. członkowie Koła Naukowego Inżynierii Drogowej i Kolejowej zostali zaproszeni przez firmę PORR na prowadzone  przez nich roboty torowe, a dokładnie na wykonywaną modernizację fragmentu linii kolejowej nr 207 Toruń Wschodni-Malbork (przez Chełmżę i Kwidzyń). Linia ta jest niezelektryfikowana,  jednotorowa, a także o charakterze drugorzędnym. Reprezentacja KoDiK-a została zaproszona dokładnie na odcinek linii przy przystanku Łysomice w województwie Kujawsko-Pomorskim, gdzie tego dnia był  prowadzony montaż rozjazdów w blokach, który jest nie tylko widowiskowy, ale również wymaga dużej precyzji przy rozładunku poszczególnych bloków.

Nasi przyszli inżynierowie dzień rozpoczęli o 9:00 rano od szkolenia BHP,  następnie zostali oprowadzeni po budowie przez absolwenta kierunku Transport na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. Przedstawił on najważniejsze aspekty pracy przy modernizacji, a także cierpliwie odpowiadał na pytania studentów. Około godziny 14:00 na teren budowy przyjechała lokomotywa spalinowa SM42 wraz z dwoma dźwigam kolejowymi typu EDK i nowymi elementami rozjazdu. Po rozłożeniu fragmentów rozjazdów pracownicy przystąpili do sprawdzenia ich parametrów oraz do cięcia starych szyn wpisując się w obecny układ torowy. Po usunięciu starych elementów toru, były układane nowe elementy rozjazdu. Całej operacji przyglądała się reprezentacja naszego Koła Naukowego, było to dla nich wyjątkowe doświadczenie oraz świetna okazja do zobaczenia w praktyce tego czego uczą się podczas zajęć teoretycznych na Politechnice Gdańskiej.