Mostowe laboratorium terenowe | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-12-23

Mostowe laboratorium terenowe

Studenci pozują pod wiaduktem
Mostowe laboratorium terenowe realizowane na wiadukcie w ciągu alei Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku Wrzeszczu

W dniu 17 grudnia, w ramach realizacji laboratorium z przedmiotu Teoria Konstrukcji Mostowych studenci specjalizacji mostowej z II semestru studiów magisterskich wybrali się do Wrzeszcza w pobliże Galerii Bałtyckiej. W trakcie zajęć, każda 3-osobowa grupa studentów miała za zadanie wykonać dynamiczne pomiary ugięć wiaduktu pod ruchomym obciążeniem eksploatacyjnym. Na podstawie pomierzonych danych studenci obliczą współczynnik przewyższenia dynamicznego dla konstrukcji mostowej. Realizacja badań przebiegła w słonecznym, lecz bardzo chłodnym dniu. Natomiast jak zawsze zaangażowanie uczestników badań w wykonywanie powierzonych zadań było wzorowe (co można dostrzec na zdjęciach). Studenci realizowali badania pod opieką mgr. inż. Przemysława Kalitowskiego oraz mgr. inż. Mikołaja Binczyka.

Wiadukty drogowe nad torami PKP w ciągu alei Żołnierzy Wyklętych są konstrukcjami łukowymi jednoprzęsłowymi z łukami kratowymi. Ruch w każdym kierunki arterii miejskiej odbywa się po dwóch niezależnych konstrukcjach swobodnie podpartych (w sumie 4 obiekty wolnopodparte). Młodsze przęsła, oddane do użytkowania w 2012 r. są konstrukcjami spawanymi. Starsze natomiast są nitowane. Pomosty wiaduktów stanową płyty ortotropowe.