Praktyczne zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-12-13

Praktyczne zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym

pokaz1
9 grudnia 2021 r. na WILiŚ zorganizowane zostały nietypowe zajęcia. Pomysłodawcami tej inicjatywy byli: dr inż. Joanna Wachnicka oraz dr inż. Wojciech Kustra z Katedry Inżynierii Drogowej i Transportowej. Zajęcia poprowadził Rafał Ziółkowski, instruktor ratownictwa drogowego ZO PZM Gdańsk. Na zajęciach poruszono tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych użytkowników. Zajęcie miały formę ćwiczeń i pokazów.

Studenci poznali mechanizmy powstawania urazów w wypadkach drogowych, podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie zabezpieczenia miejsca wypadku.

Uczestnicy mogli ćwiczyć przecinanie pasów bezpieczeństwa, wybijanie szyby w pojeździe, używanie gaśnicy, wykorzystanie koca przeciwwstrząsowego do zabezpieczenie wychłodzenia organizmu poszkodowanego, ewakuację z pojazdu, tamowanie masywnych krwotoków stazą lub opatrunkiem uciskowym. Ewakuowali osobę ranną z pojazdu osobowego i ciężarowego, poznali schematy ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej, udrażniania dróg oddechowych i RKO – resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Studenci podłączali defibrylator wykonując wszystkie polecenia, pod koniec zajęć została zaprezentowana detonacja poduszki powietrznej i wskazano na zagrożenia związane z brakiem pasów bezpieczeństwa podczas jej wybuchu.

Na zakończenie studenci poznali mechanizmy psychologiczne motywujące do czynności ratowniczych. Uczestnictwo w praktycznych zajęciach pozwoliło studentom uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywają ich studia z perspektywy społeczeństwa, gdyż w przyszłości to między innymi oni będą zajmowali się zarządzaniem bezpieczeństwem infrastruktury drogowej.