Prawie milion złotych na polsko-chiński projekt badawczy naukowca z WILiŚ PG | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-12-07

Prawie milion złotych na polsko-chiński projekt badawczy naukowca z WILiŚ PG

spotkanie
Projekt prof. dr hab. inż. Jacka Mąkini z Katedry Inżynierii Sanitarnej, zatytułowany „Odzysk wartościowych produktów z fermentacji odpadów spożywczych poprzez sonokawitację i intensyfikację hydrotermalną: porównanie efektywności, mechanizm regulacyjny i modelowanie (REVAMP)”, otrzymał wynoszące 999 910 tys. zł finansowanie w polsko-chińskim konkursie SHENG 2. W ramach projektu zespół badacza z WILiŚ będzie współpracować z zespołem prof. Grzegorza Boczkaja z Wydziału Chemicznego oraz grupą naukowców z Donghua University w Szanghaju pod kierunkiem prof. Xiang Li.

Głównym celem badań prof. Jacka Mąkini z Politechniki Gdańskiej jest fermentacja odpadów spożywczych, ukierunkowana na produkty o wysokiej wartości dodanej (kwasy karboksylowe). Projekt REVAMP pozwoli na porównanie waloryzacji odpadów o różnej charakterystyce i przyczyni się do głębszego poznania procesu fermentacji odpadów spożywczych, ukierunkowanego na odzysk cennych związków organicznych.

W drugiej edycji międzynarodowego konkursu na polsko-chińskie projekty badawcze wsparcie finansowe otrzymało 18 projektów (prawie 200 zgłoszonych wniosków). Wnioskodawcy mieli szansę pozyskać środki na badania w obszarze nauk o życiu i w wybranych dyscyplinach nauk ścisłych i technicznych oraz nauk społecznych. Łączny budżet przyznanych grantów na polską część badań wynosi prawie 28 mln zł.