Prof. PG dr hab. inż. Jakub Drewnowski otrzymał Nagrodę w Kijowie | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-12-14

Prof. PG dr hab. inż. Jakub Drewnowski otrzymał Nagrodę w Kijowie

Prof Drewnowski
Podczas VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej “Pure Water- Fundamental, Applied and Industrial Aspects”, która odbyła się 25-26 listopada 2021 roku w Kijowie (Ukraina), prof. PG dr hab. inż. Jakub Drewnowski został uhonorowany wyróżnieniem za wysokiej jakości prowadzone badania oraz dotychczasowy wkład w działania na rzecz rozwoju konferencji zwłaszcza w regionie Państw Środkowo-Wschodniej Europy przez Kapitułę, w której skład wchodzą m.in. z Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, prof. Tatiana Todosiychuk  – Dziekan Wydziału Biotechnologii, Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Przewodniczący Komitetu Naukowego, prof. Sergiy Shukayev - UNESCO Chair in Higher Technical Education, Applied System Analysis and Informatics i inni wybitni naukowcy reprezentujący głównie państwa naszego regionu.

Wręczenie nagród odbyło się tym razem zdalnie, po zakończeniu konferencji na Politechnice w Kijowie z uwagi na tzw. „hybrydowy” sposób prezentacji referatów, związanych z ograniczeniami wywołanymi pandemią COVID-19. To już kolejna z wielu nagród dla prof. Drewnowskiego przyznana za wybitne osiągnięcia naukowe i prowadzone badania w ramach współpracy międzynarodowej. W ostatnich latach został wielokrotnie uhonorowany za swoje badania oraz działania na rzecz transferu nauki i technologii, nie tylko w Polsce ale również na świecie: dwukrotnie podczas Konferencji ”Eco-Baltica” dla rozwoju Państw Bałtyckich w 2008 i 2018 roku, a także w konkursie dla Młodych Badaczy podczas Kongresu Naukowego „Societas Humboldtiana Polonorum” reprezentowanego przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Humbolta w Berlinie (Niemcy) w 2010 r. oraz kilkukrotnie przez stowarzyszenie IWA (z ang. International Water Association) m.in. podczas Światowego Kongresu IWA YWP w Sydney (Australia) w 2010 r., Kapsztadzie (RPA) w 2017 r., Zagrzebiu (Chorwacja) w 2018 r., Toronto (Kanada) w 2019 r. Profesor Jakub Drewnowski ostatnio otrzymał nagrodę wraz  ze swoim doktorantem M. S. Shourjeh z Iranu i zespołem z Katedry Inżynierii Sanitarnej podczas konferencji GDI (z ang. Green Deal Implementation) w 2020 r. (on-line). Ponadto w zeszłym roku reprezentował stowarzyszenia IWA i YWP (z ang. Young Water Professionals) w Warszawie, gdzie został zaproszony jako przewodniczący sekcji młodych naukowców IWA YWP w Polsce, będąc współorganizatorem z Politechniką Warszawską i innymi uczelniami w Polsce już trzeciej polskiej edycji konferencji  IWA YWP, po dwóch poprzednich udanych konferencjach w Gdańsku 2016 r. i w Krakowie 2017 r. (więcej na stronie: iwa-ywp.pl).

Podczas pobytu w Kijowie, prof. Drewnowski oprócz prezentacji ustnej pt. „Strategies for AOB-NOB Competition in terms of Different Batch Tests Operation: Temperature vs. Dissolved Oxygen” przedstawionej na Konferencji „Pure Water”, został również poproszony o wygłoszenie dla pracowników i studentów Wydziału Biotechnologii Politechniki w Kijowie im. Igora Sikorskiego referatu  na temat rozwoju modeli ASM (z ang. Activated Sludge Models) jako ekspert z tej dziedziny. Ponadto na ostatniej sesji zamykającej Międzynarodową Konferencję w Kijowie, prof. Drewnowski  dodatkowo został uhonorowany przez Komitet Organizacyjny, aby wspólnie z naukowcami z Ukrainy oraz z pozostałych państw regionu omówił możliwości współpracy międzynarodowej w tej trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, ze względu na znaczącą dotychczasową współpracę zagraniczną oraz znakomite wyniki w pozyskiwaniu finansowania na potrzeby rozwoju naukowego i samodoskonalenia. W ostatnich latach prof. Drewnowski jako jeszcze młody naukowiec uzyskał m. in. projekt badawczy Sonata z Narodowego Centrum Nauki, grant finansowany przez rząd Chin, finansowanie z projektu Erasmus na odbycie stażu na Uniwersytecie w Durbanie (RPA), a także poprowadził gościnny wykład na Uniwersytecie w Taipai (Taiwan) oraz otrzymał zaproszenie jako KeyNote Speaker na międzynarodową konferencję „Technoscape”, gdzie uzyskał dofinansowanie z Vellore Institute of Technology-VIT, Indie. W latach 2017-2019 jeszcze przed pandemią COVID-19 przebywał na stażu naukowym w Uniwersytecie Tongji w Szanghaju, gdzie w wyniku współpracy jaką zawiązał ówczesny Rektor PG prof. Krawczyk wraz z Prorektorem prof. Mąkinią otrzymał jako dotychczas jedyny naukowiec z Polski zaproszenie z kluczowego programu rządu Chińskiej Republiki Ludowej pt. „One Belt One Road” firmowanego przez Prezydenta Chin Xi Jinping (w załączniku certyfikat). Obecnie pomimo pandemii COVID-19 prof. Drewnowski prowadzi dalszą owocną współpracę na arenie międzynarodowej, także w sposób tzw. „hybrydowy”, wykorzystując najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 

171 wyświetleń