Wycieczka techniczna studentów Inżynierii Środowiska | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-04-25

Wycieczka techniczna studentów Inżynierii Środowiska

Studenci na placu budowy
Wycieczka techniczna studentów inżynierii środowiska na teren budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów (spalarnia) Port Czystej Energii w Gdańsku.

Dnia 20 kwietnia 2022 w ramach przedmiotu „Monitoring i Ochrona Powietrza” studenci II stopnia kierunku Inżynieria Środowiska (specjalność TwIŚ) odbyli wycieczkę na teren budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (Spalarnia) Port Czystej Energii w Gdańsku. Opiekunem wycieczki była dr inż. Magda Kasprzyk z Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska.

Pogoda dopisała, a po obiekcie oprowadzała nas reprezentacja Portu Czystej Energii  m.in. Pan Piotr Bareła – ekspert ds. termicznego przekształcania odpadów w Qenergy Sp. z o.o. oraz doradca Portu Czystej Energii Sp. z o.o., a także kierownik ds. technicznych Pan Piotr Kowalski.

Studenci mogli zobaczyć wnętrze powstającej spalarni, m.in.: magazyn składowania odpadów, ruszt spalania, kocioł i wiele innych elementów układu.

Paliwem w zakładzie odzysku energii będą odpady po mechanicznym przetworzeniu w sortowniach odpadów, które wytwarzają w kogeneracji zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. Instalacje tego typu są znacznie bardziej przyjaznymi środowisku zakładami energetycznymi, niż te, oparte np. na węglu. Spalanie odpadów w postaci tzw. frakcji energetycznej powoduje mniejszą emisję CO2 i innych zanieczyszczeń zawartych w spalinach z uwagi na wysokie restrykcje dotyczące redukcji emisji oraz nowe konkluzje BAT (Best Available Techniques).

Serdeczne podziękowania dla Prezesa Zarządu Pana Sławomira Kiszkurno, za umożliwienie organizacji wycieczki na teren Portu Czystej Energii.