Wycieczka do Biogazowni i Zakładu Zagospodarowania Odpadów | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-31

Wycieczka do Biogazowni i Zakładu Zagospodarowania Odpadów

Studenci w zakładzie zagospodarowania odpadami

W dniu 20.05 2022 r. studenci II stopnia kierunku Inżynieria Środowiska  gościli w dwóch nowoczesnych obiektach gospodarki komunalnej w gminie Potęgowo. Odwiedzili Elektrownię Biogazową w Darżynie oraz w Zakład Zagospodarowania Odpadów w Chlewnicy „ELWOZ ECO”. Wyjazd odbył się w ramach zajęć z Gospodarki Wodno-Ściekowej oraz Chemii Środowiska. Opiekunami grupy były dr hab. inż. Eliza Kulbat oraz dr inż. Magda Kasprzyk z Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska.

Biogazownia rolnicza w Darżynie to jeden z największych tego typu obiektów w kraju. Wytwarza energię elektryczną z biogazu powstającego w procesie fermentacji metanowej masy organicznej, m.in: kiszonki, kukurydzy i odpadów rolno-spożywczych. Efektem ubocznym tego procesu jest ciepło, które firma początkowo wykorzystywała na potrzeby własne, a od 2019 r. zasilane są nim  węzły cieplne zmodernizowanej sieci ciepłowniczej w gminie Potęgowo, dzięki czemu udało się wyłączyć z użytkowania wyeksploatowaną kotłownię węglową. Proekologiczna inwestycja zdobyła liczne nagrody, m.in. wyróżnienie Modernizacja Roku w kategorii "odnawialne źródła energii i technologie ochrony środowiska" - Nagrodę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

W firmie „ELWOZ ECO” studenci mogli szczegółowo zapoznać się z funkcjonowaniem Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, w której skład wchodzi sortownia i kompostownia odpadów oraz  unikalny moduł do produkcji paliwa alternatywnego z odpadów, wykorzystywanego w kilku polskich cementowniach. Przedstawione zostały również najważniejsze elementy projektu ”Badania mające na celu wykorzystanie „produktu ubocznego” z przetwarzania odpadów komunalnych w instalacjach RIPOK w celu przetwarzania na biomasę lub komponenty paliwowe w postaci brykietu albo paliwo alternatywne w postaci brykietu” współfinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Studenci wykazali ogromne zainteresowanie, co przełożyło się na dużą ilość pytań dotyczących funkcjonowania wizytowanych przedsiębiorstw.

Dziękujemy kierownictwu i pracownikom obu przedsiębiorstw oraz władzom gminy  za zaproszenie i niezwykle miłe przyjęcie naszej grupy!

242 wyświetleń