Zespół Konstrukcji Metalowych z dofinansowaniem na testy belki ażurowej | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-09

Zespół Konstrukcji Metalowych z dofinansowaniem na testy belki ażurowej

belka ażurowa
Zespół Konstrukcji Metalowych z Katedry Konstrukcji Inżynierskich WILiŚ otrzymał dofinansowanie na testy belki ażurowej w ramach programu Inkubator Innowacyjności 4.0.  

Doświadczalne potwierdzenie korzystnych właściwości wynalazku zgłoszonego do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej – taki jest cel projektu pod kierownictwem mgra inż. Pawła Pieczki. Dofinansowanie w kwocie 79 850,00 zł netto jest przeznaczone na zakup belek ażurowych do badań wytrzymałościowych. Wykonawcy projektu, czyli dr hab. inż. Piotr Iwicki, prof. PG i mgr inż. Paweł Pieczka przeprowadzą badania w laboratorium Katedry Konstrukcji Inżynierskich, a spodziewane pozytywne wyniki posłużą do komercjalizacji opisanego wynalazku. 

Z opisu projektu: Belki ażurowe stosowane są jako belki stropowe np. w halach stalowych. Zgłoszonym wynalazkiem jest belka ażurowa, która jest spawana z dwóch różnych dwuteowników stalowych. Kształtowniki różnią się geometrią oraz gatunkiem stali wykorzystanym przy ich produkcji. Dzięki odpowiedniemu dobraniu kształtowników możliwe jest lepsze wykorzystanie własności geometrycznych przekroju i fizycznych materiału. Prowadzi to do lepszego stosunku kosztów produkcji do nośności belki względem obecnie stosowanych belek ażurowych. Ten stosunek jest obecnie szczególnie istotny ze względu na wysokie ceny stali. 

Korzystne właściwości wynalazku zostały wstępnie potwierdzone za pomocą obliczeń numerycznych. Na modelu belki ażurowej na czerwono zaznaczone są miejsca, w których naprężenia osiągają największe wartości - w tych miejscach belka ażurowa zbudowana jest ze stali o wyższej wytrzymałości.

Beneficjentom dofinansowania gratulujemy. Więcej informacji o programie Inkubator Innowacyjności 4.0 pod linkiem.

118 wyświetleń