Inżynieria lądowa PG w szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych 2022 | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-20

Inżynieria lądowa PG w szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych 2022

ranking
Inżynieria lądowa (Civil Engineering) Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska została sklasyfikowana w tegorocznej edycji Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Drugą dyscypliną naukową należącą do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, w której wyróżniła się Politechnika Gdańska, to elektrotechnika i elektronika (Electrical&Electronic Engineering).

W dyscyplinie inżynieria lądowa Politechnika Gdańska została sklasyfikowana jako jedyna z Polskich uczelni biorących udział w rankingu i uzyskała pozycję w przedziale 201-300 w rankingu światowym. To kolejne wyróżnienie dla tej dyscypliny naukowej z WILiŚ, bo już w 2020 roku uzyskała najlepszy wynik spośród polskich uczelni i znalazła się wśród trzystu najlepszych na świecie. Więcej informacji o ówczesnym rankingu pod linkiem. W 2021 roku inżynieria lądowa nie była klasyfikowana.

Drugą dyscypliną Politechniki Gdańskiej, która została wyróżniona w tym roku i uplasowała się na pozycji w przedziale 401-500, jest elektrotechnika i elektronika. Razem z Politechniką Warszawską utrzymała pozycję rankingową z roku 2021.

Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong rozpoczął publikację światowego rankingu uniwersytetów w podziale na przedmioty akademickie (GRAS) w 2009 roku. Ranking podzielony jest na 54 kategorie/dyscypliny, obejmujące nauki przyrodnicze, inżynierię, nauki o życiu, nauki medyczne i społeczne. Ponad 1800 z 5000 uniwersytetów z 96 krajów i regionów zostało ostatecznie uwzględnionych w rankingach.

Przy tworzeniu rankingu pod uwagę branych jest kilka czynników, są to m.in. liczba publikacji naukowych (Q1) oraz ich cytowań w danej dziedzinie (CNCI), udział zagranicznych autorów w publikacjach jednostki (IC), liczba artykułów zamieszczonych w najważniejszych czasopismach naukowych (Top) oraz liczba pracowników, którzy otrzymali istotną nagrodę w określonej dziedzinie (Award). 

Aktualna lista rankingowa GRAS 2022 

211 wyświetleń