Porozumienie WILiŚ - Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-11-22

Porozumienie WILiŚ - Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej

bhmw
17 listopada 2022 podpisane zostało porozumienie o udostępnieniu danych grawimetrycznych pozyskanych we współpracy Politechniki Gdańskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Katedry Geodezji oraz Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Porozumienie zostało podpisane przez Panią Dziekan Joannę Żukowską i Szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej Pana kmdr. Dariusza Kolatora. Dane grawimetryczne zostały pozyskane przez zespół pod kierownictwem Pana dr. hab. inż. Jerzego Pyrchli, prof. PG.

Strony porozumienia zdecydowały o przekazaniu wyników pomiarów grawimetrycznych do zasobu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i do dyspozycji Głównego Geodety Kraju.

Główne zadania BHMW to:

- wykonywanie przedsięwzięć zabezpieczenia nawigacyjno-hydrograficznego i oceanograficzno-meteorologicznego działań sił Marynarki Wojennej;

- koordynowanie i nadzorowanie prowadzenia pomiarów hydrograficznych na polskich obszarach morskich;

- opracowywanie nawigacyjnych map morskich i publikacji nautycznych;

- utrzymywanie krajowego systemu obiegu informacji nautycznej i ostrzeżeń nawigacyjnych;

- reprezentowanie Polski w Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) oraz jej komitetach i grupach (BSHC, RENC).

Porozumienia zostało podpisane w obecności szefa Oddziału Hydrograficznego BHMW kmdr. Witolda Stasiaka i prodziekana ds. badań i rozwoju Jakuba Szulwica.