Wycieczka dydaktyczna studentów do ZKM Gdynia | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-11-20

Wycieczka dydaktyczna studentów do ZKM Gdynia

Studenci przed ekranem

W dniu 7 listopada br. studenci studiów inżynierskich kierunku Transport, o profilu Logistyka i Zarządzanie Transportem w ramach przedmiotu Zarządzanie transportem zbiorowym gościli w Centrali Ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz gdyńskim Centrum Zarządzania i Sterowania Ruchem TRISTAR. Nowoczesne centrum nadzoru i regulacji ruchu ZKM w Gdyni jest przestrzennie oraz funkcjonalnie powiązane ze stanowiskiem monitorowania i sterowania ruchem drogowym Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Dyspozytorzy, obserwując na bieżąco sytuację ruchową i dysponując informacjami o odstępstwach od rozkładów jazdy gromadzonymi przez komputery pokładowe w pojazdach, podejmują decyzje usprawniające funkcjonowanie komunikacji miejskiej w określonych uwarunkowaniach zewnętrznych. Studenci mieli możliwość poznania zasad zarządzania transportem zbiorowym z wykorzystaniem systemu zarządzania ruchem TRISTAR i przyjrzenia się codziennej pracy dyspozytorów.

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni jest organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej i trolejbusowej)
w Gdyni oraz gminach ościennych. Do podstawowych zadań jednostki należą m.in.: planowanie rozwoju komunikacji miejskiej, układanie rozkładów jazdy, sprzedaż i kontrola biletów, kontraktowanie przedsiębiorstw przewozowych, kontrola ilości i jakości realizowanych usług przewozowych, informowanie o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i promowanie jej usług oraz regulacja i nadzór ruchu pojazdów komunikacji miejskiej.
Serdecznie dziękujemy Zarządowi Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz Zarządowi Dróg i Zieleni w Gdyni za przyjęcie naszej grupy!