Wycieczka na budowę biurowca Intel Gdańsk | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-11-25

Wycieczka na budowę biurowca Intel Gdańsk

Studenci na placu budowy
Dnia 4 listopada 2022 r. odbyła się wycieczka na budowę budynku biurowego wraz z centrum badawczo rozwojowym firmy Intel Technology Poland w Gdańsku przy ulicy Słowackiego. W wycieczce uczestniczyli studenci kierunku Budownictwo, specjalność: Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie, profil: Konstrukcje Betonowe (semestr III studiów stacjonarnych II stopnia – magisterskich oraz semestr VII studiów stacjonarnych I stopnia – inżynierskich).

Opiekunami byli pracownicy Katedry Konstrukcji Inżynierskich Politechniki Gdańskiej: prof. Krystyna Nagrodzka – Godycka, Marcin Abramski, Marek Wesołowski oraz Maciej Solarczyk.

Wycieczka odbyła się dzięki wydatnej pomocy oraz zaangażowaniu Pani Kamilii Konopko, Project Manager ze strony firmy Bilfinger Tebodin Poland (pełniącej na budowie rolę Inżyniera Kontraktu).

Po budowie studentów oprowadzili przedstawiciele Generalnego Wykonawcy prac – firmy Hochtief Polska: Kierownik Budowy Pan Dariusz Bednarowski oraz Kierownicy Robót: Panowie Karol Łata i Mariusz Sawicki wraz z zespołem do spraw BHP koordynowanego przez Panią Renatę Szczerkowską.

Na początku grupa zapoznała się z restrykcyjnymi wymogami w zakresie BHP jakie muszą spełniać osoby przebywające na budowie (pracownicy oraz goście). Warto zwrócić uwagę na fakt że firma Hochtief jest członkiem Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy generalnych wykonawców zmierzającej do minimalizacji wypadków w pracy na budowie.

Studenci w trakcie przejścia po budowie podziwiali liczne instalacje wewnątrzbudynkowe pozwalające na w pełni automatyczną obsługę budynku przez Inwestora – firmę Intel – niekwestionowanego lidera branży IT na świecie, co czyni całość inwestycji dodatkowo odpowiedzialną.

W ramach prac konstrukcyjnych goście mogli zaobserwować wykonanie prefabrykowanego, stalowego, wewnętrznego biegu schodowego, słupów w hallu głównym o znacznej wysokości oraz stropów płytowo słupowych wraz z prostokątnymi głowicami zabezpieczającymi element przed zjawiskiem przebicia.

Ciekawa była również kwestia organizacji prac (zwłaszcza montażowych z żurawi) w kontekście niedalekiej lokalizacji budowy względem gdańskiego portu lotniczego.

Kontrakt realizowany jest w trybie projektuj i buduj według wytycznych FIDIC.

Realizacja budowy jest dodatkowo wymagająca z uwagi na postawiony przez Inwestora cel uzyskania przez budynek certyfikacji w zakresie zielonego budownictwa LEED.

Organizatorami wycieczki ze strony Politechniki Gdańskiej byli K. Nagrodzka – Godycka oraz M. Solarczyk.

Podstawowe informacje o inwestycji:
  • Inwestor: Intel Technology Poland
  • Inżynier Kontraktu: Bilfinger Tebodin Poland
  • Generalny Wykonawca: Hochtief Polska
  • Projektant: Jacobs
  • Nazwa: Biurowiec IGK6
  • Rodzaj konstrukcji: żelbetowa (monolityczna) płytowo – słupowa
  • Rodzaj zabudowy: średniowysoka
  • Funkcja: budynek biurowy wraz z centrum badawczo rozwojowym
  • Status: w budowie
  • Rozpoczęcie budowy: 2021