Pogoda na Święta | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-12-23

Pogoda na Święta

pogoda

Grudzień przywitał nas krótkotrwałą zimową pogodą z opadami śniegu, niskimi temperaturami, lokalnie spadającymi w porze nocnej nawet poniżej -15 stopni. Można rzec prawdziwa zima z jaką niejednokrotnie mieliśmy do czynienia pod koniec XX wieku. Jednak tydzień przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia niespodzianka: od paru dni obserwujemy i też odczuwamy gwałtowną odwilż. Przyczyną jest cyrkulacja cyklonalna zachodnia, która spowodowała napływ cieplejszego powietrza polarno-morskiego ciepłego na obszar kontynentu europejskiego. Nad Polską obserwujemy następstwo zatok niskiego ciśnienia i związanych z nimi frontów atmosferycznych, co kształtuje pogodę o charakterze zmiennym, w strefie frontów wzrost zachmurzenia do dużego, wytypować będą na obszarze naszego kraju opady. W strefie między frontami będą występować rozpogodzenia oraz chwilowe poprawy pogody. W piątek i sobotę (23.12 i 24.12) w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, a na Suwalszczyźnie deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 1oC na Podhalu i Pomorzu do 7oC na Dolnym Śląsku i w Opolskim. Temperatura maksymalna na Pomorzu i północnym wschodzie około 3oC, w centrum 7oC do nawet 10oC na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunku zachodniego.

W nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek świąteczny prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże, na wschodzie opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz na wybrzeżu śniegu. Temperatura minimalna od -1°C na Suwalszczyźnie i Pomorzu, około 4°C w centrum, do 6°C na południu. Temperatura maksymalna od 2°C na Pomorzu do 7°C miejscami na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, na Wybrzeżu dość silny, w całym kraju porywisty, północno-zachodni i zachodni. Noc z poniedziałku na wtorek oraz wtorek przywitają nas zachmurzeniem umiarkowanym i dużym, lokalnie na wschodzie małym. Temperatura wyraźnie niższa, minimalna od -6°C w rejonach podgórskich do 0°C na Ziemi Lubuskiej. Temperatura maksymalna podobnie: od -1°C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich do 5°C na Śląsku Dolnym i Opolskim. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy dość silny, w całym kraju porywisty, południowy i południowo-wschodni.

Prof. dr hab. inż. Mariusz J. Figurski Dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, profesor w Katedrze Geodezji Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Prognoza opracowana na podstawie prognoz synoptycznych IMGW-PIB i numerycznych modeli pogody IMGW-PIB oraz modelu WRF METEOPG, który operacyjnie pracuje w CI TASK na Politechnice Gdańskiej i jest częścią jednego z projektów obliczeniowych.