Prognoza pogody na weekend noworoczny dla Pomorza | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-12-30

Prognoza pogody na weekend noworoczny dla Pomorza

Biała chmura na tle błękitnego nieba.

Numeryczne modele pogody wskazują, że w ostatnich dniach starego roku i dwóch nowego Polska dostanie się wpływ niżu znad Morza Norweskiego i Skandynawii. Z zachodu będzie przemieszczał się w głąb kraju chłodny front atmosferyczny, który przyniesie w piątek nieznacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie, a ciśnienie nieznacznie wzrośnie. W kolejnych dniach Polska dalej będzie pod wpływem kolejnego niżu znad Skandynawii, natomiast z południowego zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarne morskie płynące od Saksonii i Czech nad Polskę. W piątek na Pomorzu zachmurzenie duże, po południu większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna wzrośnie do koło 8oC, a minimalna około 3oC. W sobotę nadal zachmurzenie duże z okresowymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna przekroczy 10OC. Nowy Rok przywita nas zachmurzeniem przeważnie dużym z słabymi opadami deszczu głównie nad morzem. Temperatura maksymalna od 100C nad morzem do 140C w głębi lądu. W weekend noworoczny wiatr będzie umiarkowany, w strefie brzegowej porywisty południowo-zachodni. W niedzielę wiatr w porywach do 60km/h, nad morzem w porywach do 75 km/h.

Prognozę przygotował prof. dr hab. inż. Mariusz J. Figurski Dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, profesor w Katedrze Geodezji Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.