Wizyta w Porcie Czystej Energii | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-12-02

Wizyta w Porcie Czystej Energii

studenci w Porcie Czystej energii

Studenci kierunku Inżynieria Środowiska na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska mieli okazję obserwować proces budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku, zwanego potocznie spalarnią. Jest to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczną obróbkę oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z resztek odpadów komunalnych. Innymi słowy, paliwo stosowane w tym zakładzie to odpad, pozostałość po procesie sortowania, którego nie można poddać recyklingowi i składowaniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami. Instalacja w Gdańsku przetworzy 160 tys. ton odpadów z Gdańska i 34 pobliskich gmin pomorskich. W Polsce takie instalacje działają m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie.