III LO w Gdyni i Technikum Informatyczne w Pucku liderami rankingu Perspektyw na Pomorzu | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-17

III LO w Gdyni i Technikum Informatyczne w Pucku liderami rankingu Perspektyw na Pomorzu

PG
Tegoroczne podium Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników 2023 niezmiennie należy do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Jako pierwsze wśród szkół technicznych znalazło się Technikum Informatyczne im. M. Płażyńskiego w Pucku.

Pozycja w rankingu zależy od kilku czynników, przede wszystkim wyniku egzaminów maturalnych oraz sukcesów uczniów danej szkoły w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych, a także olimpiadach międzynarodowych. W przypadku techników uwzględnia się także wyniki egzaminów zawodowych, a w przypadku szkół dwujęzycznych – wynik z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking jest tworzony przez trzy obiektywne grupy: dyrektorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, przewodniczących komitetów głównych olimpiad przedmiotowych i rektorów uczelni.

Wraz z rankingiem ogólnopolskim ogłaszany jest ranking najlepszych szkół średnich w poszczególnych województwach w podziale na licea ogólnokształcące i technika. III Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku to laureaci stojący na czele tego zestawiania, które jest identyczne jak w roku biegłym.

Niewielkie roszady nastąpiły wśród techników. Na pierwsze miejsce wysunęło się Technikum Informatyczne im. M. Płażyńskiego w Pucku, które w roku 2022 zajęło trzecią pozycję. O jedno miejsce w górę przesunęło się Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Podium zamyka Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku.

Ogólnopolska gala Rankingu Liceów i Techników 2023 odbywa się w tym roku 12 stycznia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jest to już 25. edycja najpopularniejszego rankingu szkół w Polsce. W tym roku pierwsze miejsce wśród liceów zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, a III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni uplasowało się na piątej pozycji. Liderem wśród szkół technicznych zostało Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie. Najlepsze pomorskie Technikum z Pucku zajęło 28 miejsce.

Politechnika Gdańska jest partnerem organizatora rankingu. Przedstawiciele Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej odwiedzili z gratulacjami trzy najlepsze licea i technika, spotykając się z dyrekcją oraz zapraszając uczniów i nauczycieli na Dzień Otwarty na PG.

Zobacz pełny ranking 

21 marca – Dzień Otwarty na Politechnice Gdańskiej

Już dziś zapraszamy uczniów szkół średnich, a w szczególności tegorocznych maturzystów, oraz nauczycieli i dyrekcję do wzięcia udziału w Dniu Otwartym Politechniki Gdańskiej. Spotkamy się na kampusie, ale także online. Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem zachęcamy do śledzenia informacji na dedykowanej stronie: wirtualna.pg.edu.pl. oraz w wydarzeniu na FB. Szczegóły programu pojawią się 1 marca.

32 wyświetleń