Projekt "Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki" rozpoczęty | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-02-17

Projekt "Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki" rozpoczęty

Młodzi ludzie pozujący na pokładzie statku.
Studenci z KNS PG Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska „MIŚ” rozpoczęli prace w projekcie „Spitsbergen challenge” wyprawa naukowa do Arktyki, który uzyskał dofinansowanie w trzeciej edycji programu PLUTONIUM SUPPORTING STUDENT RESEARCH TEAMS.

Celem naukowym projektu jest rozpoznanie zmian zachodzących w środowisku Arktyki, zmieniającym się pod wpływem antropopresji i szybko postępujących zmian klimatycznych. Celem dydaktycznym natomiast jest zdobycie doświadczenia w pracy w międzynarodowych i interdyscyplinarnych projektach naukowych oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych.

Dzięki współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie studenci mają możliwość pracy na statku badawczym R/V „Oceania”. Właśnie rozpoczęli rejs badawczy razem z naukowcami z Pracowni Oceanografii Obserwacyjnej Zakładu Dynamiki Morza w ramach projektów Argo Polska, Sufmix i działalności statutowej Zakładu. Podczas rejsu prowadzone będą badania hydrodynamiczne i fizykochemiczne wód Morza Bałtyckiego. Pomiary będą odbywać się wzdłuż osi od Głębi Bornholmskiej przez Rynnę Słupską aż do Głębi Gdańskiej. Pomiary będą wykonywane za pomocną sondy CTD, sondy mikrostrukturalnej oraz prądomierza podstatkowego. W projekcie Argo wykorzystywane będą również autonomiczne pływaki zbierające dane.

Zimowy rejs to doskonała okazja do zdobycia doświadczenia w pracy terenowej koniecznego podczas badań w warunkach polarnych.

Trzymamy kciuki za powodzenie rejsu oraz zapraszamy do śledzenia relacji na Facebooku i Instagramie.