Spotkanie Rady Konsultacyjnej WILiŚ PG | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-02-17

Spotkanie Rady Konsultacyjnej WILiŚ PG

rada konsultacyjna
9 lutego miało miejsce spotkanie Rady Konsultacyjnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, w którym wzięli udział przedstawiciele najważniejszych podmiotów gospodarczych zaangażowanych w budowanie trwałych relacji pomiędzy Wydziałem a środowiskiem przedsiębiorców i władz lokalnych. Na przewodniczącą Rady Konsultacyjnej jednomyślnie wybrana została pani Angelika Cieślowska, Prezes Zarządu Korporacji Budowlanej DORACO.

Rada Konsultacyjna pełni funkcje doradcze i opiniujące, stanowi najistotniejszy łącznik między środowiskiem gospodarczym a Wydziałem. Podczas bieżącego spotkania członkowie Rady przedstawili potrzeby gospodarki w zakresie doskonalenia kadry przedsiębiorstw, zarówno poprzez tworzenia nowych kierunków na studiach inżynierskich i magisterskich jak i organizację studiów podyplomowych.

Dr inż. Marcin Szczepański, pełnomocnik dziekan ds. dyplomów wdrożeniowych, przedstawił członkom Rady założenia pilotażowego programu dyplomów powiązanych z przemysłem. Prace będą realizowane w celu rozwiązania aktualnych problemów technicznych i zagadnień inżynierskich zgłaszanych przez przedsiębiorstwa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów oraz pracodawców,  dr inż. Rafał Ossowski, prof. PG, prodziekan ds. kształcenia, przedstawił nową koncepcję uelastycznienia kształcenia na studiach magisterskich. Obie prezentacje skutkowały ożywioną dyskusją i ciekawymi propozycjami, również w kwestii udziału przedstawicieli przemysłu w procesie nauczania. Członkowie Rady Konsultacyjnej z zadowoleniem przyjęli utworzenie na kursie magisterskim nowej specjalności „Wentylacja i klimatyzacja” pod patronatem firmy Klima-Therm. Najważniejszymi wnioskami ze spotkania były: pilna potrzeba popularyzacji specjalności hydrotechnicznej wśród studentów budownictwa oraz utworzenie nowego kierunku studiów: "Inżynieria odzysku surowców i energii".