Promocje akademickie i wpisy do Złotej Księgi PG. Za nami Święto Uczelni | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-03-30

Promocje akademickie i wpisy do Złotej Księgi PG. Za nami Święto Uczelni

Naukowcy w togach.
29 marca w Auli PG odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji Święta Uczelni. Podczas wydarzenia wręczono wyróżnienia dla osób wpisanych do Złotej Księgi Politechniki Gdańskiej. Rektor PG dokonał również uroczystych promocji na stopnie doktorów habilitowanych i doktorów oraz przyjął w poczet profesorów tytularnych.

Uroczystość odbyła się w Auli PG. Udział w niej wzięli prof. Krzysztof Wilde, rektor PG wraz z kolegium rektorskim, a także przedstawiciele władz wydziałów, samorządu studentów oraz zaproszeni goście. Wyjątkową oprawę wydarzenia zapewnił Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej.

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde wręczył wyróżnienia wpisem do Złotej Księgi PG. To forma szczególnego uhonorowania osób związanych z Politechniką Gdańską, których aktywność w pracy zawodowej na rzecz uczelni a także aktywność zawodowa w różnych dziedzinach życia naukowego, gospodarczego, kulturalnego, sportowego, społecznego, organizacyjnego czy działalności publicznej przynosi chlubę Politechnice Gdańskiej. Uprawnieni do otrzymania wyróżnienia są w szczególności pionierzy PG, doktorzy honoris causa uczelni, pracownicy legitymujący się tytułem profesor emeritus, osoby legitymujące się uznanym dorobkiem w swojej dziedzinie nauki czy absolwenci PG wyróżnieni Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza bądź tytułem Osobowość Politechniki Gdańskiej.

W tym roku, w Dniu Święta Uczelni, wyróżnieni wpisem do Złotej Księgi PG zostali:

• prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski
  • mgr inż. Zygmunt Choreń
  • dr inż. arch. Wiesław Czabański
  • dr inż. arch. Bazyli Domsta
  • mgr inż. Waldemar Dunajewski
  • prof. dr hab. inż. Włodzimierz Gawroński
  • prof. dr hab. inż. Zbigniew Grzonka
  • mgr inż. Bogdan Jakusz
  • mgr inż. Janusz Kaszyński
  • mgr inż. Jan Kozłowski
  • prof. dr hab. inż. Bernard Lammek
  • dr hab. inż. Jerzy Litwin
  • mgr inż. Antoni Mężydło
  • prof. dr hab. inż. Jarosław Mikielewicz
  • prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk
  • doc. dr inż. Ludwik Referowski
  • mgr inż. Janusz Rybicki
  • mgr inż. Jan Wyrowiński

Podczas uroczystości rektor PG dokonał uroczystego przyjęcia naukowców w poczet profesorów tytularnych Politechniki Gdańskiej. Tytuł otrzymali:

• prof. dr hab. inż. Dariusz Dereniowski (WETI)
  • prof. dr hab. inż. Jacek Rumiński (WETI)
  • prof. dr hab. inż. Lech Bałachowski (WILiŚ)
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Tesch (WIMiO)

Podczas Święta Uczelni zostały także uroczyście nadane promocje na stopnie doktora habilitowanego i doktora. Rektor PG wręczył również nagrody „Dyplom Roku” dla najlepszych prac magisterskich obronionych na poszczególnych wydziałach uczelni. Na WILiŚ byli to:

Stopień naukowy doktora habilitowanego

• dr hab. inż. Agnieszka Sabik, prof. PG
  • dr hab. inż. Ewa Zaborowska, prof. PG

Stopień naukowy doktora

• dr inż. Przemysław Kalitowski – promotor: dr hab. inż. Krzysztof Żółtowski, prof. PG
  • dr inż. Łukasz Pachocki – promotorzy: prof. dr hab. inż. Wojciech Witkowski, dr hab. n. med. Piotr Łuczkiewicz, prof. GUMed, promotor pomocniczy: dr inż. Karol Daszkiewicz
  • dr inż. Cezary Szydłowski – promotor: prof. dr hab. inż. Jarosław Górski, promotor pomocniczy: dr inż. Marcin Stienss
  • dr inż. Kamil Żyliński – promotor: prof. dr hab. inż. Jarosław Górski, promotor pomocniczy: dr inż. Karol Winkelmann
  • dr inż. Maciej Grabski – promotor: dr hab. inż. Andrzej Ambroziak, prof. PG, promotor pomocniczy: dr inż. Patryk Ziółkowski
  • dr inż. Mohammad Malikan – promotor: prof. dr hab. Victor Eremeev
  • dr inż. Katarzyna Staszewska – promotorzy: prof. Dr. – Ing. habil. Andrzej Niemunis Karlsruhe Institute of Technology, dr hab. inż. Marcin Cudny, prof. PG
  • dr inż. Erwin Wojtczak – promotor: prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka
  • dr inż. Natalia Gietka – promotor: prof. dr hab. inż. Romuald Szymkiewicz, Honorowy Profesor Emeritus PG, promotor pomocniczy: dr hab. inż. Katarzyna Weinerowska-Bords, prof. PG
  • dr inż. Mojtaba Maktabifard – promotor: prof. dr hab. inż. Jacek Mąkinia, promotor pomocniczy: dr hab. inż. Ewa Zaborowska, prof. PG
  • dr inż. Mohamad-Javad Mehrani – promotor: prof. dr hab. inż. Jacek Mąkinia, promotor pomocniczy: dr inż. Dominika Sobotka
  • dr inż. Aleksandra Pieniaszek – promotor: prof. dr hab. inż. Ewa Wojciechowska
  • dr inż. Barbara Wilk – promotor: dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz, prof. PG, promotor pomocniczy: dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek, prof. PG

Nagroda "Dyplom Roku"

• mgr inż. Monika Bejrowska (WILiŚ) – opiekun pracy: prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny

Serdeczne gratulacje! Vivat Academia, vivant professores!