Wiosenne badania terenowe Pętli Jezior Raduńskich na Pojezierzu Kaszubskim | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-19

Wiosenne badania terenowe Pętli Jezior Raduńskich na Pojezierzu Kaszubskim

Uśmiechnięta grupa ludzi pozująca na tle jeziora.
Studenci z KNSPG Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska „MIŚ” spędzili ubiegły weekend bardzo aktywnie. Dzięki wsparciu finansowym SSPG i WRS WILiŚ po raz kolejny odwiedzili Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie, gdzie wzięli udział w badaniach terenowych obszaru Pętli Jezior Raduńskich.

W 18 punktach pomiarowych zlokalizowanych na miejscach wyznaczonych jako kąpieliska, mierzono podstawowe próbki fizykochemiczne (temperatura, pH, przewodność i stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie). Pobrano tez próbki wody do analiz chemicznych i mikrobiologicznych. Wiosenne prace terenowe i laboratoryjne są jednym z elementów przygotowania do pracy terenowej na Spitsbergenie w ramach projektu „Spitsbergen challenge - wyprawa naukowa do Arktyki” finansowanego z programu PLUTONIUM SUPPORTING STUDENT RESEARCH TEAMS, który realizują członkowie Koła.

Ponadto w wolnych od badań chwilach przygotowano ponad 70 survivalowych kuchenek polowych z puszek, kartonów, resztek świec i parafiny. Zostaną one przekazane do Fundacji "Studenci dla Ukrainy", skąd trafią do potrzebujących w wojennych rejonach przyfrontowych. Jest to działanie „zero waste”, do którego serdecznie wszystkich zapraszamy.

Podczas wyjazdu do Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie wybrano również nowy Zarząd Koła, nie zabrakło też czasu na spacery i integracje.

52 wyświetleń