Wizyta w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-04-25

Wizyta w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

Grupa osób pozuje do zdjęcia na płycie lotniska przed samolotem.
W dniu 24 kwietnia 2023 roku Katedra Inżynierii Transportowej zorganizowała wycieczkę studencką do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Uczestnikami tego wydarzenia byli studenci kierunku Transport z semestru 4 studiów inżynierskich, którzy poznawali tajniki działania lotniska w ramach przedmiotu Podstawy Systemów Transportu Powietrznego.

Dzięki życzliwości pracowników zwiedzający zapoznali się z pracą w poszczególnych częściach Portu Lotniczego. W pierwszej kolejności przedstawione zostały zasady działania Straży Granicznej, jakimi są m.in. organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego, zapewnienie bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej, nowe zasady kontroli granicznej poprzez prezentację bramek ABC (Automated Border Control). Następnie grupa trafiła do Lotniskowej Straży Pożarnej i zapoznała się z zadaniami tej służby lotniskowej oraz z zasadami postępowania przy codziennej obsłudze samolotów znajdujących się na terenie Portu Lotniczego a także zasady postepowania w sytuacjach kryzysowych w przypadku awaryjnego lądowania samolotu. Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili część głównego terminala, w której następuje automatyczna segregacja bagaży na poszczególne loty. Studenci zapoznali się również z systemami informacji pasażerskiej. Na zakończenie o swojej pracy związanej z wykrywaniem narkotyków i innych niedozwolonych substancji opowiedziała opiekunka labradora Diego, który jest pełnoetatowym pracownikiem Służby Celno-Skarbowej.

Możliwość poznania tajników działania oraz zwiedzanie niedostępnych na co dzień części lotniska pozwoliło na poszerzanie wiedzy na temat systemów transportu powietrznego. Było to możliwe dzięki życzliwości Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy oraz pracowników, którzy nas w te wszystkie ciekawe miejsca zaprowadzili. W imieniu studentów i opiekunów serdecznie dziękujemy!