"Cisza! Trwa nagranie hałasu". Relacja | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-05-30

"Cisza! Trwa nagranie hałasu". Relacja

ekipa
W dniach 23-24 maja br. studenci Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej uczestniczyli w wyjeździe badawczo-naukowym do Poznania w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa – Grant na Innowacje Dydaktyczne pn. "Cisza! Trwa nagranie hałasu", którego kierownikiem jest dr inż. Roksana Licow. Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy z obszarów: transportu szynowego i mechaniki oraz udział w szkoleniu z zakresu badań hałasu przy certyfikacji pojazdów szynowych.

Relacja dr inż. Roksany Licow:

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Centrum Obróbki Plastycznej będące częścią Poznańskiego Instytutu Technologicznego, które należy do sieci badawczej Łukasiewicz. Podczas wizyty uczestnicy mogli przetestować specjalistyczną aparaturę do pomiaru wytrzymałości materiałów, przeprowadzić autorskie testy oraz zapoznać się z projektami badawczymi prowadzonymi przez Instytut.

Następnie przyszła kolej na nowoczesną zajezdnię „Franowo”, gdzie uczestnicy mogli przetestować prototyp pojazdu tramwajowego, zapoznać się z poszczególnymi stanowiskami pracy w tym halą obsługi codziennej pojazdów oraz częścią warsztatową odpowiedzialną za bieżące naprawy. Dodatkowo zaprezentowana została dyspozytornia oraz przedstawione tajniki działania systemu zarządzania zajezdnią. System DMS (Depot Management System) jest jedynym w Polsce wdrożonym systemem zarządzania zajezdnią, który w automatyczny sposób obsługuje m.in. zwrotnice, bramy wjazdowe czy bramy garażowe. Na podstawie informacji zawartych w elektronicznej książce pojazdu oraz grafików wyjazdu brygad na kolejny dzień, system sam planuje trasę przejazdu tramwaju, aby była możliwa jego obsługa codzienna, przegląd lub naprawa, mycie oraz odstawienie na odpowiedni tor zgodnie z kolejnością wyjazdu w dniu następnym.

Uzupełnieniem wiedzy była wizyta w przedsiębiorstwie Modertrans Poznań, w którym zaprezentowano proces produkcji pojazdów tramwajowych wraz z realizacjami dla poszczególnych miast w Polsce.

Następnego dnia uczestnicy wzięli udział w szkoleniu z zakresu badań hałasu, które są realizowane podczas certyfikacji pojazdów szynowych i dopuszczeniu ich do eksploatacji. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Przedstawicieli Centrum Pojazdów Szynowych Poznańskiego Instytutu Technologicznego Sieci Badawczej Łukasiewicz. Szkolenie odbyło się na rzeczywistych obiektach z wykorzystaniem certyfikowanego sprzętu. W ramach szkolenia zostały omówione kwestie pomiaru hałasu wewnątrz pojazdów szynowych w tym w wagonach pasażerskich, sypialnych oraz na stanowisku maszynisty, jak również wewnątrz pojazdów tramwajowych. Kolejnym etapem szkolenia było omówienie i zaprezentowanie pomiarów hałasu na zewnątrz pojazdów kolejowych i tramwajowych podczas postoju, rozruchu oraz przejazdu jednostki. Ogrom przekazanej wiedzy zostanie na pewno wykorzystany w ramach realizowanych projektów.

Podziękowania dla Przedstawicieli Centrum Pojazdów Szynowych Poznańskiego Instytutu Technologicznego Sieci Badawczej Łukasiewicz za przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia z zakresu badań akustycznych.