Pracownik Katedry Geodezji laureatem konkursu Polskiej Akademii Nauk | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-05-30

Pracownik Katedry Geodezji laureatem konkursu Polskiej Akademii Nauk

Portret mężczyzny w kółku na granatowym tle.
Gdański oddział Polskiej Akademii Nauk przyznał Panu dr. inż. Markowi Hubertowi Zienkiewiczowi nagrodę dla młodych uczonych za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w 2022 roku.

Wyróżnienie dla pracownika Katedry Geodezji, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, zostało przyznane za badania naukowe opisane w artykule „Identification of unstable reference points and estimation of displacements using squared Msplit estimation” opublikowanym w czasopiśmie naukowym Measurement, które to na aktualnej liście czasopism punktowanych sporządzonej przez Ministra Edukacji i Nauki, przypisaną ma maksymalną liczbę 200 punktów.

Panu Doktorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej!

Biogram

Doktor inżynier Marek Hubert dwojga imion Zienkiewicz jest absolwentem Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zainteresowania naukowe w okresie studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich rozwijał pod opieką przedstawicieli olsztyńskiej szkoły geodezyjnego rachunku wyrównawczego.

W swoich badaniach doktorskich zainteresował się Msplit estymacją – innowacyjną metodą opracowania obserwacji, której autor prof. dr hab. inż. Zbigniew Wiśniewski za jej opracowanie uzyskał w 2011 roku nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rezultaty prac badawczych, prowadzonych przez młodego uczonego pod opieką prof. Wiśniewskiego, zostały opisane w dysertacji "Wybrane, teoretyczne i aplikacyjne własności Msplit estymacji", którą obronił z wyróżnieniem 10 października 2017 roku.

Po ukończeniu studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie swoją karierę badawczą kontynuował na stanowisku asystenta oraz adiunkta w Katedrze Geodezji i Oceanografii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W marcu 2019 roku doktor Zienkiewicz dołączył do kadry naukowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, zostawszy zatrudnionym na stanowisku adiunkta w Katedrze Geodezji. Obecnie, od marca 2022 roku, pełni funkcję zastępcy Kierownika Katedry Geodezji ds. naukowych.

Doktor Zienkiewicz jest autorem lub współautorem 22 artykułów naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach o szerokiej cyrkulacji międzynarodowej. Zainteresowania badawcze gdańskiego geodety dotyczą teoretycznych oraz aplikacyjnych własności metody estymacji parametrów w rozszczepionym modelu funkcjonalnym geodezyjnych obserwacji (koncepcja Msplit estymacji), analizy deformacji sieci geodezyjnych, rozwijania oraz badania własności niestandardowych metod opracowania obserwacji, a także przetwarzania danych geodezyjnych totalną i klasyczną metodą najmniejszych kwadratów.

Obecnie Marek Zienkiewicz zaangażowany jest w realizację projektu pt.: „Msplit(q) estymacja przemieszczeń parametrów z zastosowaniem wielowariantowych warunków wiążących konkurencyjne parametry”, który jest finansowany w ramach konkursu Miniatura 5 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Pracownik Katedry Geodezji pełni w tym grancie funkcję kierownika.