Dr inż. Erwin Wojtczak z nagrodą GTN i Prezydenta Miasta Gdańska | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-01

Dr inż. Erwin Wojtczak z nagrodą GTN i Prezydenta Miasta Gdańska

Dwie osoby uśmiechają się do zdjęcia trzymając dyplom.
dr inż. Erwin Wojtczak, Monika Chabior - Zastępczyni Prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Fot. Łukasz Bień/UG.
Dr inż. Erwin Wojtczak z Katedry Wytrzymałości Materiałów otrzymał nagrodę naukową Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe z 2022 roku.

Prezydent Miasta Gdańska oraz Gdańskie Towarzystwo Naukowe już po raz pięćdziesiąty przyznali pięć równorzędnych nagród młodym naukowcom, do 35 roku życia, za wybitne osiągnięcia naukowe z zakresu dziedzin odpowiadających poszczególnym Wydziałom Towarzystwa.

Dr inż. Erwin Wojtczak otrzymał nagrodę w ramach Wydziału IV – Nauk Technicznych za rozprawę doktorską „Non-destructive diagnostics of adhesive joints using elastic wave propagation” („Diagnostyka nieniszcząca połączeń klejonych za pomocą propagacji fal sprężystych)”.

W ramach wyróżnionej rozprawy naukowiec udowodnił skuteczność wykorzystania ultradźwiękowych fal prowadzonych w diagnostyce nieniszczącej połączeń klejonych. Opracował szereg algorytmów umożliwiających monitorowanie dojrzewania kleju oraz wykrywanie i obrazowanie defektów w złączach konstrukcji inżynierskich wykonanych z różnych materiałów (stali, betonu, kompozytu węglowego CFRP). Zaproponowane metody pozwalają na wczesną detekcję niewidocznych gołym okiem uszkodzeń, które niewykryte odpowiednio wcześnie mogą prowadzić do zniszczenia konstrukcji. Rozprawa doktorska ma formę cyklu pięciu powiązanych tematycznie artykułów opublikowanych w czasopismach z listy JCR. Promotorem rozprawy była prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka z Katedry Wytrzymałości Materiałów.

Wśród laureatów z Politechniki Gdańskiej znaleźli się także: dr inż. Michał Winiarski (Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej) oraz dr inż. arch. Agnieszka Szuta (Wydział Architektury).

O szczegółach dotyczących nagród GTN i Prezydenta Miasta Gdańska można przeczytać na stronie Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.