Statek r/v Horyzont II wyruszył w kolejny rejs do Arktyki | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-09

Statek r/v Horyzont II wyruszył w kolejny rejs do Arktyki

Ludzie pozują do zdjęcia przy statku.
We wtorek, 07.06.2023, z portu w Gdyni wyruszyła 46. Wyprawa Polarna Instytutu Geofizyki PAN do Polskiej Stacji Polarnej – Hornsund na Spitsbergenie. Jednym z członków grupy letniej jest student III roku Inżynierii Środowiska Karol Zych.

Statek r/v Horyzont II należący do Akademii Morskiej co roku zaopatruje całoroczną Polską Stację Polarną – Hornsund oraz inne polskie stacje m.in. w Calypso i w Kaffioyra na okres letnich badań terenowych. Rejs do Hornsundu potrwa 8 dni.

Prace w Stacji przewidziano na 102 dni. Ekipa ma wiele zadań do wykonania. Będzie to m.in. rozładunek zaopatrzenia na cały rok dla Stacji, konieczne prace modernizacyjne możliwe do wykonania tylko w okresie polarnego lata, ale także pomoc w badaniach terenowych.

Dodatkowo pan Karol będzie miał wyjątkową okazje zebrania materiału badawczego który wykorzysta w swojej pracy dyplomowej inżynierskiej.

Życzymy spokojnego rejsu i owocnego pobytu w Stacji.