Student Inżynierii środowiska w drodze do Arktyki | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-07

Student Inżynierii środowiska w drodze do Arktyki

Karol Zych
Wczoraj (07.06.2023) z portu w Gdyni wyruszyła 46. Wyprawa Polarna Instytutu Geofizyki PAN do Polskiej Stacji Polarnej – Hornsund im. prof. S. Siedleckiego na Spitsbergenie. Jednym z członków grupy letniej jest student trzeciego roku Inżynierii środowiska Karol Zych.

Statek r/v Horyzont II należący do Akademii Morskiej w Gdyni co roku zaopatruje Polską Stację Polarną – Hornsund oraz inne polskie placówki m.in. w Calypso i w Kaffioyra na okres letnich badań terenowych. Jednym z pasażerów jest student Inżynierii środowiska i członek KN "MIŚ" - Karol Zych. Rejs do Hornsundu potrwa 8 dni. Załogę wyprawiła w podróż dr hab. Katarzyna Jankowska, prof. PG, badaczka z Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska, opiekunka Koła Naukowego Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska "MIŚ" i wielokrotna uczestniczka wypraw na Spitsbergen. Byli również obecni koledzy i koleżanki z koła naukowego.

Prace w Stacji przewidziano na 102 dni. Ekipa ma wiele zadań do wykonania. Będzie to m.in. rozładunek zaopatrzenia na cały rok dla Stacji, konieczne prace modernizacyjne możliwe do wykonania tylko w okresie polarnego lata, a także pomoc w badaniach terenowych. Dodatkowo Karol będzie miał wyjątkową okazje zebrania materiału badawczego, który wykorzysta w swojej pracy inżynierskiej.

Życzymy spokojnego rejsu i owocnego pobytu w Stacji.