Wycieczka studentów do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-20

Wycieczka studentów do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

Osoby pozują w ciemnym pomieszczeniu z monitorami.
W dniu 23.05.2023 r. studenci drugiego semestru kierunku Transport (WILiŚ) wraz z prof. Izabelą Lubowiecką oraz mgr inż. Szymonem Kalinowskim odwiedzili Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Studenci poznali zintegrowany system TRISTAR do zarządzania ruchem w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, który pozwala na sterowanie ruchem w trybie automatycznym na obszarze całego Trójmiasta.

Dzięki uprzejmości p. Mateusza Władyki, Kierownika Działu Sterowania Ruchem, studenci mogli dowiedzieć się w jaki sposób utrzymuje się płynność ruchu drogowego w mieście, głównie poprzez zaawansowane procesy kontroli, monitorowanie ruchu na żywo, optymalizację czasu podróży oraz szybkie reakcje na sytuacje awaryjne. Studenci zapoznali się także z działaniem systemu sterowania sygnalizacją świetlną, zarządzaniem informacją, np. przekazywaną kierowcom w zakresie natężenia ruchu oraz pasażerom komunikacji miejskiej np. o aktualnym położeniu wyczekiwanych środków transportu.