Interdyscyplinarne warsztaty Politechnika Gdańska – PKP Intercity S.A. | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-07-03

Interdyscyplinarne warsztaty Politechnika Gdańska – PKP Intercity S.A.

grupowe
26 maja br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Politechniki Gdańskiej i spółki PKP Intercity. Celem było uzgodnienie obszarów potencjalnego współdziałania. Spotkanie miało formę seminarium i tematycznych warsztatów, podczas których uczestnicy zaprezentowali swój punkt widzenia na temat możliwego przebiegu współpracy z uwzględnieniem misji i długofalowych celów swoich środowisk. Pozwoliło to sformułować szereg wniosków, które umożliwią zdefiniowanie płaszczyzny, na której kooperacja między Politechniką Gdańską i narodowym przewoźnikiem kolejowym zostanie sformalizowana.

Spółka PKP Intercity jest liderem kolejowych przewozów pasażerskich, a obszary taboru, infrastruktury oraz energetyki mają ogromny potencjał do rozwoju oraz wdrażania innowacji i rozwiązań, które poprawiają konkurencyjność na rynku usług transportowych. Politechnika Gdańska jako uczelnia badawcza wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Spotkanie z pewnością zaowocuje przyszłą współpracą na wielu różnych polach.

W spotkaniu uczestniczyła reprezentacja spółki PKP Intercity w składzie:

• Arkadiusz Kasiński, Dyrektor Biura Energetyki, Centrala,

• Marcin Karasiński, Dyrektor Biura Strategii i Funduszy Unijnych,

• Agnieszka Szcześniak, Z-ca Dyrektora Zarządzania Zasobami Ludzkimi,

• Adam Wawrzyniak, Z-ca Dyrektora Biura Taboru, Centrala,

• Sławomir Leman, Z-ca Dyrektora ds. technicznych, Zakład Północny,

• Jacek Piekarski, Mistrz w Sekcji Napraw Taboru w Gdyni,

• Rafał Tokarski, Z-ca dyrektora ds. technicznych, Zakład Centralny,

• Henryk Bakalarski, Ekspert ds. szkoleń branżowych, Centrala, • Anna Karniej, Ekspert ds. współpracy ze szkolnictwem wyższym; Centrala (organizator, moderator).

Środowisko akademickie Politechniki Gdańskiej reprezentowali przedstawiciele:

Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Katedry Inżynierii Transportowej, Zespołu Transportu Szynowego (organizatorzy):

• prof. dr hab. inż. Eligiusz Mieloszyk,

• dr hab. inż. Piotr Chrostowski, prof. PG,

• dr inż. Sławomir Grulkowski,

• dr inż. Roksana Licow,

Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, Katedry Inżynierii Elektrycznej Transportu:

• dr hab. inż. Andrzej Wilk, prof. PG,

• dr hab. inż. Krzysztof Karwowski, prof. PG,

• dr hab. inż. Jacek Skibicki, prof. PG,

• dr inż. Sławomir Judek.

Ponadto Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Instytut Technologii Maszyn i Materiałów reprezentował dr inż. Daniel Chuchała.