Arktyczna przygoda studentów PG | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-08-16

Arktyczna przygoda studentów PG

arktyczna
Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej „MIŚ” właśnie rozpoczęło kolejny etap ekspedycji za koło podbiegunowe. W ramach projektu PLUTIONIUM „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki”. Celem studentów jest laguna Eidembukta, do której udadzą się na pokładzie statku badawczego Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk „Oceania”.

W projekcie PLUTIONIUM „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki” udział bierze sześcioro studentów z trzech wydziałów Politechniki Gdańskiej: Inżynierii Lądowej i Środowiska, Chemicznego oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Opiekunką projektu jest prof. Katarzyna Jankowska.

Na początku sierpnia grupa wyruszyła samolotem do miejscowości Longyearbyen, stolicy archipelagu Svalbard, miejscowości. Stamtąd udadzą się w dalszą podróż, tym razem drogą morską. Na pokładzie statku badawczego Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk „Oceania” popłyną do laguny Eidembukta, która jest celem ich wyprawy.

Dzięki współpracy z naukowcami z litewskiego Uniwersytetu w Kłajpedzie będą tam uczestniczyć w szeroko zakrojonych badaniach. Laguna jest interesującym i mało poznanym terenem badawczym, ponieważ to bardzo młody ekosystem – powstał dopiero 80 lat temu w wyniku topnienia i wycofywania się lodowca Eidembreen.

Badania dotyczyć będą oceny składu gatunkowego, liczebności i biomasy makrofauny, nektobentosu i makroflory w strefie litoralu laguny. Studenci analizować będą również profil wody pod względem temperatury, zasolenia, pH, stężenia tlenu i potencjału redoks w głębszych częściach laguny i na otwartym morzu. Próbki pobierane będą też do zbadania składu planktonu (zooplanktonu i fitoplanktonu) i eDNA. Zaplanowano również terenowe eksperymenty laboratoryjne dotyczące obecności gazów cieplarnianych w słupie wody oraz szybkości sedymentacji osadów i stosunku C/N.

Oprócz pracy naukowej poważnym wyzwaniem będzie codzienne funkcjonowanie w obozie terenowym, który zostanie założony bezpośrednio w pobliżu rejonu badań. Studenci będą pozyskiwali wodę pitną z pobliskiego strumienia, żywili się profesjonalnym jedzeniem w postaci liofilizatów oraz pełnili całodobowe warty w celu ochrony przed niedźwiedziami polarnymi.