Czy wiesz, że?... | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-08-30

Czy wiesz, że?...

Stadion Narodowy.
... zespół Katedry Konstrukcji Inżynierskich Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej wykonał prace eksperckie w zakresie odlewów staliwnych oraz konstrukcji dachu PGE Narodowego w Warszawie.

W listopadzie 2022 roku w elementach staliwnych zadaszenia PGE Narodowego wykryto zarysowanie węzłów łączących liny nośne. Zespół Katedry Konstrukcji Inżynierskich Politechniki Gdańskiej przeprowadził prace eksperckie mające na celu wykrycie przyczyn i zapobieżenie ewentualnym konsekwencjom wady.  Prace prowadzono przy udziale naukowców z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, IGESS mbH w Karlsruhe, a także biura projektowego SBP w Stuttgarcie.

W ramach prac wykonano oględziny in situ, przegląd dokumentacji oraz szereg zaawansowanych analiz numerycznych. Wykonano modele całości konstrukcji zadaszenia oraz detali wadliwych elementów. Przeprowadzono analizy dynamiczne konsekwencji uszkodzenia newralgicznych części całego zadaszenia. Detale wykonano jako modele 3D uwzględniające nieliniowości oraz warstwową strukturę odlewu staliwnego. Wykonano również zautomatyzowany monitoring konstrukcji mający na celu obserwację odkształceń w miejscu wykrytych zarysowań.