Warsztaty w ramach projektu GreenerFlow | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-08-30

Warsztaty w ramach projektu GreenerFlow

Ludzie pozują w sali wykładowej.
W dniach 10-11 sierpnia 2023 r. na Politechnice Gdańskiej odbyły się warszaty w ramach projektu GreenerFlow. W warsztatach wzięło udział 15 uczestników z siedmiu organizacji: Politechnika Gdańska (organizator), RISE AB (Research Institutes of Sweden), Politechnika Warszawska, Uniwersytet w Lund, VTI (Szwecja), Gmina Gdańsk (Gdański Zarząd Dróg i Zieleni) oraz Gmina Malmo.

Podczas warsztatów omówiono wyzwania związane z zatłoczeniem i możliwości ich zaadresowania w ramach przyszłego projektu. Dyskusja obejmowała zarówno kwestie metodologiczne (w tym źródła danych, pomysły na projekty pilotażowe, potencjalne wyniki i wkład), szacowany budżet, budowanie konsorcjum projektowego, jak i nowatorski element projektu. Ustalenia z warsztatów zostały uwzględnione w założeniach i metodologii przyszłego projektu.

Główne ustalenia wynikające z warsztatów i zawarte w dokumencie koncepcyjnym projektu obejmują:

• Włączenie danych telekomunikacyjnych do projektu, jako możliwego źródła danych o przemieszczeniach i wzorcach zatłoczenia.
  • Uwzględnienie pogody jako ważnego czynnika zarówno w rozpoznawaniu wzorców zatorów komunikacyjnych, jak i badaniu ich wpływu.
  • Uwzlgędnienie różnych źródeł danych i metod ich gromadzenia: pomiary bezpośrednie, ankiety, dane z pojazdów sondujących, dane telekomunikacyjne, dane obrazowe/wideo, dane pogodowe i dane dotyczące wypadków. Zastosowanie symulacji jako metody uzupełnienia danych empirycznych.
  • Realizacja projektów pilotażowych Gdańsku i Malmo, które to pozwolą ocenić skalowalność wyników projektu.
  • Integracja opracowanych metod w jednym pakiecie roboczym, w celu bardziej efektywnego zarządzania ruchem i bezpieczeństwem drogowym.