Studenci WILiŚ na warsztatach Latającego Uniwersytetu Drogowego 2023 | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-10-24

Studenci WILiŚ na warsztatach Latającego Uniwersytetu Drogowego 2023

Szybowiec kołujący nad górami
W dniach 15-17 października br. w Bezmiechowej Górnej (Bieszczady) odbyła się szósta edycja międzyuczelnianych studenckich warsztatów drogowych organizowanych w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego (LUD). Tym razem gospodarzem wydarzenia była Politechnika Rzeszowska.

W ramach tegorocznej edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego odbyło się siedem studenckich warsztatów. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez pracowników firmy ORLEN Asfalt Sp. z o.o. oraz wykładowców z Politechnik: Gdańskiej, Białostockiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Rzeszowskiej i Śląskiej.

W warsztatach wzięło udział kilkudziesięciu studentów pochodzących z całej Polski, w tym pięć osób z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Pracownicy Katedry Inżynierii Transportowej WILiŚ PG (dr hab. inż. Marek Pszczoła, prof. PG, dr inż. Łukasz Mejłun i dr inż. Bohdan Dołżycki) wzięli udział w warsztatach LUD już po raz czwarty: w latach 2020 i 2021 jako uczestnicy i prowadzący warsztaty, a w roku 2022 jako główni organizatorzy tego wydarzenia na Politechnice Gdańskiej. W tym roku Katedra Inżynierii Transportowej przeprowadziła warsztaty pt.: „Zastosowanie geosyntetyków w budowie dróg”.

Latający Uniwersytet Drogowy (LUD) został założony z inicjatywy pracowników Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i ORLEN Asfalt Sp. z o.o. jako nieformalna organizacja mająca na celu wymianę oraz przekazywanie doświadczeń naukowych i praktycznych w zakresie budownictwa drogowego. LUD korzeniami sięga XIX wieku, a obecnie zorientowany jest na działania edukacyjne, badawcze i integracyjne. Przeznaczeniem LUD jest organizacja wykładów, warsztatów, seminariów oraz innych form przekazywania wiedzy, a także integracja środowiska studentów specjalności drogowych i drogowo-mostowych oraz propagowanie wśród nich wyników niezależnych badań, najlepszych praktyk w drogownictwie czy rozwiązywania praktycznych problemów drogownictwa.

W kolejnym roku (2024) latające warsztaty drogowe, zgodnie ze swoją formą, odbędą się na innej polskiej uczelni technicznej – Politechnice Krakowskiej. Już dziś zapraszamy chętnych studentów, zwłaszcza Budownictwa, do wzięcia udziału w LUD 2024 w Krakowie. Zgłoszenia i informacje szczegółowe dostępne mailowo pod adresem: lukasz.mejlun@pg.edu.pl