Wycieczka dydaktyczna na budowę tramwaju w Olsztynie | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-11-14

Wycieczka dydaktyczna na budowę tramwaju w Olsztynie

Studenci na wycieczce
Studenci WILiŚ Politechniki Gdańskiej na kierunku Transport sem. VII w ramach zajęć Szynowy Transport Miejski prowadzonych na specjalizacji Utrzymanie Infrastruktury Szynowej, odwiedzili Olsztyn. Studenci dowiedzieli się jak wygląda rozbudowa zajezdni tramwajowej oraz budowa nowych tras i krańcówek tramwajowych w tym mieście.

Uczestnikami wyjazdu byli studenci I stopnia kierunku Transport z profilu Utrzymanie Infrastruktury Kolejowej, którzy pod opieką dr inż. Jacka Szmaglińskiego oraz dr inż. Kamili Szwaczkiewicz w ramach przedmiotu Szynowy Transport Miejski mieli okazję zobaczyć kulisy pracy istniejącej już zajezdni tramwajowej w Olsztynie oraz zwiedzić drugi, nowopowstały budynek, który będzie pełnił funkcję drugiej hali postojowej. Pomieści ona pozostałe tramwaje, które na ten moment rozlokowywane są na torach technicznych zajezdni. Studenci dowiedzieli się również, o różnicach technicznych pomiędzy tramwajami Durmazalr Panorama oraz Solaris Tramino, a także zobaczyli jakie procesy utrzymaniowe się przy nich wykorzystuje.

Następnie uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczyć pierwsze w Polsce rozjazdy krzyżowe podwójne zabudowane na infrastrukturze tramwajowej, na olsztyńskiej krańcówce zlokalizowanej na osiedlu Pieczewo, a także dokonali na nich pomiarów toromierzem ręcznym.

Studenci mieli okazję również odwiedzenia budowy estakady tramwajowej z nawierzchnią zabudowaną, gdzie dowiedzieli się o wykorzystanych tam pomysłach w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, przy zadowalających prędkościach jazdy tramwajów.

Ostatnim punktem wycieczki była rozbudowywana krańcówka Wysoka Brama, która pozwoli na podwojenie częstotliwości kursowania tramwajów w kierunku olsztyńskiej Starówki.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie firmie MPK Olsztyn oraz Urzędowi Miasta Olsztyna. Z ramienia MPK oprowadzał nas Pan Dyrektor Dariusz Kaczyński, a z ramienia UM Pan Kierownik Andrzej Karwowski.